WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
turcja
05-01-2009 (19:35)

Turcja zwraca obywatelstwo poecie z polskim paszportem

Turcja przywróciła obywatelstwo poecie Nazimowi Hikmetowi Ranowi - komuniście, który zmarł na wygnaniu w Moskwie jako obywatel Polski, i w którego żyłach płynęła również polska krew.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wicepremier Turcji Cemil Cicek poinformował, że członkowie rządu podpisali dekret anulujący odebranie w 1959 roku Nazimowi Hikmetowi Ranowi obywatelstwa po jego ucieczce w 1950 roku z Turcji. - Przewiny, które sprawiły, że swego czasu odebrano mu obywatelstwo, nie są już uważane za przestępstwo - powiedział Cicek.

Nazim Hikmet urodził się 20 listopada 1901 roku w Salonikach, należących wówczas do imperium ottomańskiego. Zmarł w Moskwie w 1963 roku i tam został pochowany. Uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznej literatury tureckiej. W Turcji pozostaje postacią kontrowersyjną ze względu na marksistowski światopogląd, który na kilkanaście lat zaprowadził go do więzienia. Lewicowe partie tureckie od dawna apelowały o przywrócenie poecie obywatelstwa.

Nazywany "gigantem o błękitnych oczach", stał się jednym z najbardziej znanych na Zachodzie tureckich poetów. Jego dzieła przetłumaczono na ponad 50 języków. Jego wiersze wielokrotnie przekładano na polski.

WP

Tureccy twórcy, m.in. noblista Orhan Pamuk, od dawna uważali przypadek Hikmeta za przykład prześladowań intelektualistów w Turcji. Dzieła Hikmeta były swego czasu w Turcji na indeksie.

Zdaniem wielbicieli twórczości Hikmeta, przywrócenie mu obywatelstwa to sygnał, że Turcja staje ponad podziałami z przeszłości, między lewicą a nacjonalistami, które doprowadziły do przewrotu wojskowego w latach 80.

Pradziadem Hikmeta był Polak Konstanty Borzęcki - Mustafa Dżelaleddin Pasza, uchodzący za jednego z ojców nowoczesnego tureckiego patriotyzmu. Borzęcki - uczestnik powstania poznańskiego z 1848 roku, żołnierz Legionu Polskiego na Węgrzech w 1849 roku - osiedlił się w Turcji i przeszedł na islam. Kapitan tureckiego sztabu generalnego, a pod koniec życia - generał dywizji, Dżelaleddin Pasza brał udział we wszystkich wojnach prowadzonych przez Turcję od 1852 roku.

Polub WP Wiadomości
WP
WP