Trwa ładowanie...
d2bhotk

Turcja: zwierzchnicy prawosławia apelują o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie zaapelowali w niedzielę prawosławni patriarchowie uczestniczący w Stambule w spotkaniu zwierzchników Cerkwi autokefalicznych. W komunikacie wezwali oni do "pokojowych negocjacji i modlitewnego pojednania w obecnym kryzysie na Ukrainie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I, na zdjęciu po prawej.
Zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I, na zdjęciu po prawej. (PAP/EPA, Fot: Kerim Okten)
d2bhotk

Zarazem, patriarchowie skrytykowali, odnosząc się do Ukrainy, "groźby zajęcia klasztorów i cerkwi z użyciem siły".

Ponadto w komunikacie nawiązali do sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie - jak podkreślili - "brak spokoju i stabilności zmusza chrześcijan do opuszczenia ziemi, na której narodził się Chrystus".

W spotkaniu, którego gospodarzem był ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, uczestniczyło 12 zwierzchników autokefalicznych Kościołów prawosławnych.

d2bhotk

Oświadczenie dotyczące prób przejęcia na Ukrainie kijowskiej Ławry Peczerskiej i leżącej w obwodzie tarnopolskim Ławry Poczajowskiej wydał w lutym MSZ Rosji. Oba te klasztory podlegają ukraińskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ukraiński Kościół prawosławny Patriarchatu Kijowskiego zaprzeczał wówczas, by doszło do takich ataków.

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Najwięcej wiernych ma ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, zwierzchnictwa Moskwy nie uznaje zaś ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie jednak nie są uznawane przez Kościoły prawosławne w świecie za kanoniczne.

d2bhotk

Podziel się opinią

Share
d2bhotk
d2bhotk
Więcej tematów