Trwa ładowanie...

Turcja za interwencją lądową w Syrii, ale razem z sojusznikami

• Według Turcji tylko interwencja może zakończyć wojnę w Syrii

• Dyskusje na temat operacji wojskowej trwają

• Turecka artyleria ostrzeliwuje pozycje kurdyjskich bojowników w Syrii

Share
Turcja za interwencją lądową w Syrii, ale razem z sojusznikami
Źródło: AFP, Fot: Aris Messinis
d4eez4n

Turcja jest za lądową interwencją militarną w Syrii, ale tylko jeśli zostanie przeprowadzona wraz z sojusznikami - oznajmił przedstawiciel władz Turcji. Według Ankary interwencja jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zakończenie wojny w Syrii.

- Chcemy operacji lądowej wspólnie z naszymi międzynarodowymi sojusznikami. Bez operacji na ziemi niemożliwe jest powstrzymanie walk w Syrii - powiedział urzędnik.

d4eez4n

Na briefingu w Stambule zastrzegł zarazem, że nie będzie "jednostronnej operacji wojskowej Turcji w Syrii".

Dodał, że dyskusje z sojusznikami na ten temat trwają.

W sobotę turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że Turcja i Arabia Saudyjska mogą przeprowadzić lądową operację przeciwko Państwu Islamskiemu na syryjskim terytorium. Turcja i Arabia Saudyjska wchodzą w skład dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami, która prowadzi ataki na pozycje IS w Syrii i Iraku.

Od soboty turecka artyleria ostrzeliwuje pozycje kurdyjskich bojowników w Syrii. Premier Ahmet Davutoglu zapowiedział w poniedziałek, że Ankara nie pozwoli, by miasto Azaz w północnej Syrii dostało się pod kontrolę kurdyjskiej milicji YPG.

Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną z powodu związków z zakazaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). USA, które nie traktują YPG jako organizacji terrorystycznej, udzielają jej wsparcia wojskowego w walce z bojownikami Państwa Islamskiego w Syrii. Od wielu miesięcy wsparcie to stanowi źródło napięć między Waszyngtonem a Ankarą.

d4eez4n

Podziel się opinią

Share
d4eez4n
d4eez4n
Więcej tematów