Trwa ładowanie...
d1pwnio

Turcja za interwencją lądową w Syrii, ale razem z sojusznikami

• Według Turcji tylko interwencja może zakończyć wojnę w Syrii
• Dyskusje na temat operacji wojskowej trwają
• Turecka artyleria ostrzeliwuje pozycje kurdyjskich bojowników w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja za interwencją lądową w Syrii, ale razem z sojusznikami
(AFP, Fot: Aris Messinis)
d1pwnio

Turcja jest za lądową interwencją militarną w Syrii, ale tylko jeśli zostanie przeprowadzona wraz z sojusznikami - oznajmił przedstawiciel władz Turcji. Według Ankary interwencja jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zakończenie wojny w Syrii.

- Chcemy operacji lądowej wspólnie z naszymi międzynarodowymi sojusznikami. Bez operacji na ziemi niemożliwe jest powstrzymanie walk w Syrii - powiedział urzędnik.

Na briefingu w Stambule zastrzegł zarazem, że nie będzie "jednostronnej operacji wojskowej Turcji w Syrii".

d1pwnio

Dodał, że dyskusje z sojusznikami na ten temat trwają.

W sobotę turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że Turcja i Arabia Saudyjska mogą przeprowadzić lądową operację przeciwko Państwu Islamskiemu na syryjskim terytorium. Turcja i Arabia Saudyjska wchodzą w skład dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami, która prowadzi ataki na pozycje IS w Syrii i Iraku.

Od soboty turecka artyleria ostrzeliwuje pozycje kurdyjskich bojowników w Syrii. Premier Ahmet Davutoglu zapowiedział w poniedziałek, że Ankara nie pozwoli, by miasto Azaz w północnej Syrii dostało się pod kontrolę kurdyjskiej milicji YPG.

Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną z powodu związków z zakazaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). USA, które nie traktują YPG jako organizacji terrorystycznej, udzielają jej wsparcia wojskowego w walce z bojownikami Państwa Islamskiego w Syrii. Od wielu miesięcy wsparcie to stanowi źródło napięć między Waszyngtonem a Ankarą.

d1pwnio

Podziel się opinią

Share
d1pwnio
d1pwnio
Więcej tematów