Turcja wycofuje projekt ustawy ws. agresji seksualnej wobec nieletnich
• Turecki rząd wycofuje projekt ustawy pozwalającej na anulowanie kary za gwałt na nieletnich, jeśli gwałciciel poślubi swoją ofiarę
• Zgodnie z życzeniem prezydenta wyślemy projekt tej ustawy do komisji w celu osiągnięcia konsensusu - zapowiedział premier Turcji
• Wycofanie tekstu ustawy ma "dać partiom opozycyjnym czas na opracowanie ich propozycji"
22.11.2016 | aktual.: 22.11.2016 12:10
Premier Turcji Binali Yildirim ogłosił we wtorek, że rząd wycofuje projekt ustawy pozwalającej w pewnych przypadkach na anulowanie kary za gwałt na nieletnich, jeśli gwałciciel poślubi swoją ofiarę. Drugie czytanie projektu ustawy, który wywołał oburzenie w całym kraju, miało odbyć się we wtorek w parlamencie.
Próba osiągnięcia konsensusu?
- Zgodnie z życzeniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wyślemy projekt tej ustawy do komisji w celu osiągnięcia konsensusu - zapowiedział Yildirim. Według premiera Turcji, wycofanie tekstu ustawy ma "dać partiom opozycyjnym czas na opracowanie ich propozycji".
Obecnie projekt ustawy, który przeszedł w pierwszym czytaniu w parlamencie, zakłada, że mężczyzna oskarżony o gwałt na nieletniej przed 11 listopada 2016 roku uniknie kary, jeśli wyrazi chęć poślubienia swojej ofiary. W projekcie znajduje się też zapis, że z takiej furtki prawnej mogliby skorzystać tylko ci mężczyźni, którzy nie przymusili ofiary do stosunku siłą czy groźbami. Krytycy nowego prawa twierdzą, że ma ono na celu zalegalizowanie gwałtów i ślubów z niepełnoletnimi dziewczynkami.
Małżeństwa nieletnich na porządku dziennym
W Turcji brak wprawdzie oficjalnych statystyk dotyczących tego zjawiska, ale małżeństwa nieletnich są tu na porządku dziennym. Dziewczęta pod presją otoczenia rzadko zdobywają się na sprzeciw.
Przemoc wobec kobiet to problem, który w ostatnich latach w Turcji dramatycznie przybiera na sile. Z danych szacunkowych wynika, że niemal połowa kobiet w tym kraju doświadczyła jakiejś formy przemocy seksualnej lub fizycznej.
Zgodnie z prawem w Turcji - za zgodą rodziców - można zawrzeć małżeństwo po ukończeniu 17 lat. Prawo pozwala również na zawieranie małżeństw "w szczególnych okolicznościach" i za zgodą sędziego w wieku lat 16.
Marek Grabski