Turcja w UE - korzyści obopólne
Członkostwo Turcji w Unii Europejskiej przyniosłoby korzyści gospodarcze i polityczne obu stronom - wykazuje najnowsza analiza opracowana przez
ekspertów Komisji Europejskiej.
30.09.2004 | aktual.: 30.09.2004 07:50
Studium, do którego dostęp uzyskali dziennikarze Reutera, prezentuje główne kierunki myślenia Komisji Europejskiej na temat członkostwa Turcji, na tydzień przed oficjalnym raportem, mającym zaprezentować stanowisko władz wykonawczych Unii w sprawie ewentualnego rozpoczęcia rozmów o przystąpieniu tego kraju do UE.
"Ogólnie biorąc, gospodarki krajów członkowskich UE odniosłyby korzyści z przystąpienia Turcji, ale raczej dość niewielkie" - brzmi generalna ocena. Natomiast "Turcja skorzystałaby bardzo znacznie na swym choć przystąpieniu do UE" - uważają eksperci Komisji.
Oceniają oni, że przystąpienie Turcji do Unii byłoby poważnym wyzwaniem zarówno dla UE jak i Turcji. Jeśli przeprowadzonoby je właściwie, otworzyłoby to duże możliwości przed obydwoma stronami.
Turcja, mająca 70 milionów ludności, ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej od 1963 roku. Przez ten czas kraj ten wprowadził wiele istotnych reform gospodarczych i politycznych, takich m.in. jak ograniczenie wpływów wojska na władzę i wyeliminowanie tortur, by spełnić warunki stawiane przez Brukselę.