Trwa ładowanie...
d3jmjul
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Turcja przeprasza Rosję za zestrzelenie Su-24. Władimir Putin dostał list

• Ankara przeprosiła Moskwę za zestrzelenie rosyjskiego bombowca
• W liście, który prezydent Turcji wysłał do Władimira Putina, padło słowo "przepraszam"
• Do zestrzelenia samolotu Su-24 doszło w listopadzie 2015 roku na granicy z Syrią
• Kreml poinformował, że Recep Tayyip Erdogan wyraził gotowość uregulowania kontaktów z Rosją
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja przeprasza Rosję za zestrzelenie Su-24. Władimir Putin dostał list
(PAP/EPA, Fot: Michael Klimentyev)
d3jmjul

W liście Erdogan wyraził "sympatię i złożył głębokie kondolencje" rodzinie zabitego pilota i "poprosił o wybaczenie" - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w oświadczeniu. Dodał, że turecki prezydent "wyraził też chęć rozwiązania sytuacji związanej z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu".

Turecki prezydent podkreślił w liście do Putina, że Rosja jest przyjacielem Turcji i strategicznym partnerem. "Nigdy nie mieliśmy ani chęci, ani świadomego zamiaru, aby zestrzelić samolot należący do Federacji Rosyjskiej" - można przeczytać w dokumencie.

Erdogan zawiadamia Putina, że tureckie władze dołożyły wszelkich starań, aby odebrać od syryjskiej opozycji ciało pilota, które zostało z należytym szacunkiem przewiezione do Turcji i później przekazane Rosji. "Chcę raz jeszcze wyrazić swoje szczere współczucie i przekazać kondolencje rodzinie poległego pilota i mówię: przepraszam" - napisał Erdogan.

d3jmjul

Dalej turecki przywódca przyznał, że "w imię ukojenia bólu i wyrządzonej krzywdy jest gotowy na każdą inicjatywę". Zapewnił też, że turecki wymiar sprawiedliwości zajął się już osobą, która odpowiada za śmierć rosyjskiego pilota.

Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin potwierdził w wydanym specjalnym oświadczeniu wystosowanie listu z przeprosinami do rosyjskiego prezydenta.

"Prezydent zaapelował także do swego rosyjskiego odpowiednika o wznowienie tradycyjnie przyjaznych stosunków między Turcją a Rosją, współpracę w rozwiązywaniu regionalnych kryzysów i wspólną walkę z terroryzmem" - napisał Kalin.

"Z zadowoleniem informujemy, że Turcja i Rosja uzgodniły niezwłoczne podjęcie koniecznych kroków na rzecz poprawy dwustronnych stosunków" - podkreślił w oświadczeniu rzecznik tureckiego prezydenta.

d3jmjul

Zestrzelenie Su-24

Rosyjski bombowiec Su-24 został zestrzelony przez tureckie myśliwce 24 listopada ubiegłego roku. Ankara tłumacząc zestrzelenie oskarżyła Rosję o naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej, czemu Moskwa zaprzeczała. Po tym zdarzeniu stosunki między obu krajami znacznie się pogorszyły. Władimir Putin zażądał przeprosin, ale się ich nie doczekał. Polecił więc zerwanie z Turcją wszelkich stosunków.

Prezydent Rosji zapowiedział wtedy, że nie będą one zniesione dopóki Turcja nie przeprosi za incydent. Moskwa wprowadziła embargo na liczne produkty żywnościowe i zawiesiła współpracę w sferze gospodarczej oraz naukowo-technicznej. Zerwała także kontakty wojskowe. Spadła gwałtownie liczba rosyjskich turystów spędzających wakacje w Turcji.

Przedstawiciel Turcji poinformował w poniedziałek, że rozpoczęto poszukiwania Alparslana Celika, podejrzanego o zabójstwo rosyjskiego pilota Olega Pieszkowa, którego bombowiec Su-24 został zestrzelony. Celik miał go zabić, chociaż Rosjanin, opadając na spadochronie, nie mógł się bronić. Chwilę wcześniej Pieszkow zbombardował w Syrii pozycje Turkmenów. Rosja domagała się aresztowania mężczyzny, gdy publicznie przyznał się do zastrzelenia rosyjskiego pilota.

Celika zatrzymano w marcu w Izmirze na zachodzie Turcji, jednak prokuratura informowała wtedy, że jego przesłuchanie było związane z poprzednim wyrokiem skazującym, zgodnie z którym miał on spędzić w więzieniu 30 miesięcy. Media z kolei podawały, że mężczyzna był przesłuchiwany w związku z domniemaną rolą przy zabiciu pilota. W maju sąd zdecydował jednak, że dowody są niewystarczające i wypuścił go z więzienia.

d3jmjul

Podziel się opinią

Share

d3jmjul

d3jmjul
Więcej tematów