Trwa ładowanie...

Turcja: premier Erdogan zwraca odznaczenie Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że "z zadowoleniem" zwróci odznaczenie przyznane mu w 2004 roku przez Amerykański Kongres Żydowski. Organizacja zażądała zwrotu z powodu niedawnych wypowiedzi Erdogana na temat konfliktu w Strefie Gazy.

Share
Turcja: premier Erdogan zwraca odznaczenie Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego
Źródło: AFP, Fot: Adem Altan
d1cfmqh

W imieniu Erdogana do przewodniczącego Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego, Jacka Rosena, napisał ambasador Turcji w USA Serdar Kilic. Jak oznajmił, Erdogan z zadowoleniem zwróci odznaczenie z powodu postępowania Izraela w Strefie Gazy i "godnego ubolewania stanowiska zajętego przez obecne kierownictwo Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego wobec niedawnych ataków na niewinnych cywilów w Gazie".

List z datą 27 lipca upubliczniono we wtorek. Biuro Erdogana opublikowało list w mediach, przedstawiając je jako oficjalną odpowiedź Turcji.

d1cfmqh

Erdogan: Izrael przebił Hitlera w barbarzyństwie

Z kolei w liście otwartym z ubiegłego tygodnia przewodniczący Rosen nazwał tureckiego premiera "najbardziej napastliwym antyizraelskim przywódcą na świecie". Rosen przywołał niedawną wypowiedź Erdogana, według którego Izrael "przebił Hitlera w barbarzyństwie" swymi atakami na terytorium palestyńskie. Rosen podkreślił, że w 2004 roku Erdogan został odznaczony przez Amerykański Kongres Żydowski za wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania na Bliskim Wschodzie i ochronę obywateli żydowskich w Turcji.

Erdogan, który w sierpniu startuje w pierwszych w historii Turcji powszechnych wyborach prezydenckich, oskarżył Izrael, prowadzący ofensywę lądową w Strefie Gazy, o ludobójstwo.

Oświadczenie Turcji

Turecki ambasador zapewnił, że zaangażowanie Erdogana na rzecz "walki z terroryzmem, zapobiegania wszelkim formom ekstremizmu, dążenia do dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego na drodze pokojowych środków, a także zapewnienia bezpieczeństwa i pomyślności społeczności żydowskiej w Turcji pozostaje tak silne jak wcześniej".

d1cfmqh

Zaznaczył jednak, że turecki przywódca nie może przymykać oka na "politykę okupacji, blokady i zniszczenia, którą izraelski rząd stosuje przeciwko Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy". Ambasador zaapelował w liście do kierownictwa Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego o "publiczne potępienie polityki izraelskiego rządu, która wywołała na całym świecie powszechne oburzenie".

W ciągu trwającej od trzech tygodni eskalacji zginęło ponad 1,1 tys. Palestyńczyków. Po stronie izraelskiej życie straciło 53 żołnierzy i trzech cywilów.

d1cfmqh

Podziel się opinią

Share
d1cfmqh
d1cfmqh
Więcej tematów