Turcja: Abdullah Ocalan apeluje do bojowników PKK o rozejm
Przywódca kurdyjskich separatystów, Abdullah Ocalan, który odsiaduje wyrok dożywocia w tureckim więzieniu, wezwał swoich bojowników do zawieszenia broni - podaje BBC News. To szansa na zakończenie zbrojnego konfliktu, który kosztował życie 40 tys. ludzi.
Już wcześniej Ocalan zapowiadał, że ogłosi taki apel w dniu święta Newroz (kurdyjskiego Nowego Roku), które przypada w czwartek. Wezwanie Ocalana odczytał jeden z deputowanych prokurdyjskiej Partii Pokoju i Demokracji (BDP) w mieście Diyarbakir, w południowo-wschodniej Turcji, regionu zamieszkanego głównie przez Kurdów. Jak donosi agencja Associated Press, zgromadzeni w centrum miasta ludzie z radością przyjęli oświadczenie lidera Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Dokument wzywa partyzantów do opuszczenia terytorium Turcji. Kurdyjscy bojownicy najprawdopodobniej mieliby się wycofać do Iraku.
Ocalan napisał też, że strzały powinny umilknąć, a na rzecz praw Kurdów żyjących w Turcji powinni działać politycy. Podkreślił, że po okresie rządów wojskowych w Turcji otwarły się drzwi dla procesu demokratycznego. "Broń musi ucichnąć i do głosu muszą dojść idee. (...) Doszliśmy do takiego etapu, że nasze siły zbrojne powinny wycofać się poza granice Turcji. To nie jest koniec. To dopiero początek nowej ery, gdzie musi zacząć dominować polityka, a nie broń" - napisał lider PKK.
Dowódca wojskowy, na którego powołuje się agencja AFP, zapowiedział już, że PKK będzie przestrzegać apelu Ocalana w sprawie złożenia broni.
Zadowolenie z "pokojowego języka" tekstu apelu Ocalana wyraził premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zastrzegł, że Ankara wstrzyma swe operacje wojskowe przeciwko Kurdom, jeśli PKK wstrzyma swoje. - Jeśli nie będzie więcej działań zbrojnych (ze strony separatystów kurdyjskich), nasi żołnierze nie przeprowadzą więcej operacji militarnych - oświadczył Erdogan, który przebywa w Hadze.
Zwrócił uwagę, że "istotne jest, w jaki sposób rozejm będzie wprowadzany w życie". Wyraził nadzieję, że "stanie się to tak szybko, jak to możliwe".
Turecki wywiad rozpoczął rozmowy z Ocalanem pod koniec 2012 r. Ich celem miało być uzgodnienie warunków złożenia broni przez Partię Pracujących Kurdystanu (PKK), która od 1984 roku walczy zbrojnie o niezależność Kurdów. Wcześniej podobne negocjacje prowadzono w 2009 r., ale zakończyły się one wówczas fiaskiem.
Konflikt pochłonął do tej pory ok. 40 tys. ofiar śmiertelnych. PKK jest uznawana przez Turcję, UE i USA za organizację terrorystyczną.
Abdullah Ocalan, przywódca PKK, przebywa w wiezieniu do 1999 r.; został skazany na dożywocie.