Trwa ładowanie...
d12h3bs

Tunezja: starcia islamistów z policją z powodu wystawy sztuki

Radykalni muzułmanie starli się w nocy z poniedziałku na wtorek z policją w Tunisie z powodu obraźliwej - ich zdaniem - wystawy sztuki. Zatrzymano ponad 80 osób. Władze potępiły wystawę jako prowokację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Tunisie doszło do starć salafitów i policji
W Tunisie doszło do starć salafitów i policji (AFP, Fot: Fethi belaid)
d12h3bs

W poniedziałek kilkusetosobowa grupa salafitów wdarła się do galerii sztuki i zniszczyła część eksponatów, m.in. karykaturalny obraz Mekki, dzieło przedstawiające nagą kobietę i imię Allaha utworzone z karaluchów. Następnie demonstranci podpalili posterunek policji w dzielnicy La Marsa, gdzie znajduje się galeria.

Zamieszki trwały w stolicy Tunezji przez całą noc i we wtorek rano. W kilku dzielnicach Tunisu protestujący blokowali ulice i linie tramwajowe, palili opony i rzucali w policję koktajlami Mołotowa. W niektórych dzielnicach sklepy nie zostały otwarte i widać było ślady rabunku.

Policja starała się opanować protesty za pomocą gazu łzawiącego i strzelając na postrach. Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że zatrzymano 86 uczestników zamieszek, a siedmiu policjantów zostało rannych.

d12h3bs

Były to najgwałtowniejsze zamieszki od obalenia autorytarnego prezydenta Tunezji Zina el-Abidina Ben Alego i początku Arabskiej Wiosny.

Rządząca w Tunezji umiarkowana islamska Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda) potępiła kontrowersyjną wystawę jako prowokację i obrazę uczuć religijnych, zaapelowała jednak do swoich zwolenników o unikanie przemocy.

Według Associated Press rola islamu w społeczeństwie i polityce Tunezji pozostaje najbardziej sporną kwestią od czasu odsunięcia od władzy prezydenta Ben Alego w styczniu 2011 roku. Od tego czasu w kraju kilkakrotnie dochodziło do starć zwolenników islamizacji państwa z policją.

Salafici, z których część sympatyzuje z Al-Kaidą, domaga się większego znaczenia islamu w życiu publicznym, podczas gdy świeckie elity kraju obawiają się, że zapędy radykalnych muzułmanów zdławią kruchą demokrację w Tunezji, m.in. znosząc swobodę wypowiedzi - pisze agencja AP.

d12h3bs

W poniedziałek przywódca Al-Kaidy Ajman Al-Zawahiri wystosował apel do Tunezyjczyków, aby bronili wartości islamskich przed Partią Odrodzenia. Ugrupowanie to znajduje się w kłopotliwym położeniu, gdyż z jednej strony salafici oskarżają je o sekularystyczne zapędy, a z drugiej zwolennicy świeckiego modelu państwa zarzucają jej zbytnią pobłażliwość w stosunku do salafitów - pisze Reuters.

Tunezja była pierwszym krajem Arabskiej Wiosny. Fala antyreżimowych demonstracji w całym kraju doprowadziła do obalenia rządzącego od 23 lat prezydenta Ben Alego.

d12h3bs

Podziel się opinią

Share
d12h3bs
d12h3bs
Więcej tematów