Tu zaszła zmiana. Dwie fotografie z Dubaju zadziwiają

Jedno zdjęcie wystarczy za tysiąc słów, ale dwa, przedstawiające to samo miejsce w roku 1985 i 2023 odbierają mowę. W sieci pojawiło się porównanie fragmentu ulicy w Dubaju, najprężniej rozwijającej się światowe aglomeracji. Różnica jest kolosalna.

W krajobrazie Dubaju wciąż dokonują się zmiany
W krajobrazie Dubaju wciąż dokonują się zmiany
Źródło zdjęć: © Facebook

Największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w 2023 roku stanowiące miejsce życia ponad 3,5 miliona ludzi i odwiedzane przez kilkanaście milionów turystów rocznie, rozwija się w zawrotnym tempie.

Dubaj budował swoją infrastrukturę oraz jednocześnie pozycję na świecie jako ważny punkt transportowy w latach 70. i 80. XX wieku. Dziś jego port Debel Ali jest największą przystanią morską na świecie. Transport lotniczy jest kontrolowany przez Emirates Airline, założoną przez rząd w 1985 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowa Krynica Morska. “Bez środków unijnych bylibyśmy 40 lat do tytułu”

Tu zaszła zmiana. Dwie fotografie z Dubaju zadziwiają

"Boom" budowlany w latach 2004–2006 sprawił, że Dubaj stał się jednym z najszybciej rozrastających się miast, porównywalne jedynie z największymi miastami Chin. Dzięki tej fali postępu powstały gigantyczne projekty na lądzie i na wodzie.

Ultranowoczesna, unikatowa architektura i szybkość jej przyrostu w miejskiej tkance ujawnia aspiracje szejków i rozmach inwestycji.

W zawrotnym tempie powstają firmowe centra, rosną wieżowce, hotele, rozwijają się osiedla. Nadal trudno znaleźć skrawek dubajskiego krajobrazu bez budowlanych żurawi. 30 procent dźwigów pracujących na świecie zatrudnionych jest przy budowaniu kolejnej struktury miejskiej tkanki Dubaju.

I choć nie sposób zostać obojętnym wobec doniesień na temat siły roboczej na budowach Dubaju, przyznać trzeba, że ponad 300 tysięcy pracowników, źle opłacanych i traktowanych, pracujących i żyjących w półniewolniczych warunkach, ma niezwykle sukcesy i tworzy miejską strukturę w sposób zapierający dech w piersiach.

Dowodem na to może być wizualizacja, na której zestawione zostały fotografie tego samego miejsca. Górujący nad pustą okolicą wieżowiec Toyoty pozostał, ale zdystansowało go i unieważniło sąsiedztwo, które pojawiało się sukcesywnie od 1985 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)