Trwa ładowanie...

Trzy tysiące osób poprosiło o pomoc medyczną z powodu upałów

Po fali ulewnych deszczy i przejściu tajfunu południowy zachód Japonii zmaga się z upałem. Z powodu wysokich temperatur w zeszłym tygodniu o pomoc medyczną zwróciło się ponad 3 tys. osób - poinformowała rządowa japońska agencja ds. klęsk żywiołowych.

Share
Trzy tysiące osób poprosiło o pomoc medyczną z powodu upałów
Źródło: PAP/EPA, Fot: Abir Sultan
djgazl5

Między 14 a 20 lipca w całym kraju z powodu udarów cieplnych lub wycieńczenia wysoką temperaturą karetkę pogotowia wezwano do prawie 3,2 tys. osób, z których trzy zmarły, a ponad 1000 musiało być hospitalizowanych.

Prawie połowa ofiar upałów to ludzie powyżej 65. roku życia; grupa ta stanowi jedną czwartą mieszkańców Japonii.

djgazl5

W drugim tygodniu lipca o pomoc medyczną zwróciło się 2,5 tys. Japończyków, z czego wynika, że liczba wezwań wzrosła w ciągu siedmiu dni o prawie 30 procent. Każdego roku tysiące mieszkańców archipelagu niedomagają z powodu wysokich temperatur, które przekraczają 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Większość budynków użyteczności publicznej wyposażona jest w Japonii w klimatyzację, jednak ludzie starsi często nie umieją lub nie chcą jej używać, przez co są narażeni na przegrzanie i odwodnienie organizmu.

Władze zachęcają co prawda do rozsądnego używania urządzeń klimatyzacyjnych, niemniej apelują o oszczędzanie energii elektrycznej z racji jej braków wynikających z zamknięcia niemal wszystkich reaktorów atomowych.

Jednocześnie w wielu miejscach publicznych, takich jak sklepy, restauracje czy sale koncertowe, klimatyzacja działa na pełnych obrotach, przez co odwiedzający je są narażeni na duże zmiany temperatury.

djgazl5

Podziel się opinią

Share
djgazl5
djgazl5
Więcej tematów