Trzy samobójcze zamachy w Libii. Co najmniej 45 zabitych
Co najmniej 45 osób zginęło, a wiele zostało rannych w piątek w trzech samobójczych zamachach w mieście Al-Kubba na wschodzie Libii - podały źródła w libijskich władzach. Do ataków przyznali się bojownicy deklarujący lojalność wobec Państwa Islamskiego (IS).
20.02.2015 | aktual.: 20.02.2015 18:23
- Najwięcej ofiar śmiertelnych pociągnął za sobą atak przeprowadzony przy stacji benzynowej; zamachowiec samobójca, prowadzący ambulans wyładowany materiałami wybuchowymi, wjechał w stację paliw, przy której stała kolejka kierowców - poinformował rzecznik armii Mohammed Hegazi.
Nie był to jedyny tego dnia zamach w okolicy. Samochody pułapki wybuchły w tym samym czasie przed siedzibą sił bezpieczeństwa oraz przed domem przewodniczącego parlamentu.
Według przywoływanych przez agencję Associated Press dwóch źródeł w libijskich władzach ataki pociągnęły za sobą śmierć co najmniej 45 osób. Rzecznik rządu Mohammed Bazaza poinformował, że są 42 ofiary śmiertelne, zastrzegł jednak, że bilans ofiar najpewniej wzrośnie.
Agencja Reutera, powołując się na lokalne służby medyczne, podaje, że w zamachach zginęło ok. 40 osób, a 70 zostało rannych.
Do ataku przyznali się w mediach społecznościowych bojownicy deklarujący lojalność wobec dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie. Bojownicy "zabili i ranili dziesiątki ludzi w akcie zemsty za przelanie krwi muzułmanów w mieście Darna" - głosi oświadczenie podpisane przez "Państwo Islamskie z prowincji Cyrenajka".
Darna, miasto uznawane jest za bastion dżihadystów z IS w Libii, oddalone jest o zaledwie 30 km od Al-Kubby, która znajduje się pod kontrolą sił rządu uznawanego przez społeczność międzynarodową.
W poniedziałek lotnictwo egipskie zbombardowało domniemane cele IS w Darnie. Naloty były odpowiedzią Egiptu na opublikowane dzień wcześniej nagranie wideo, w którym libijscy sympatycy dżihadystów dokonują egzekucji 21 egipskich chrześcijan.
Libia wciąż jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito w 2011 roku dyktatora Muammara Kadafiego. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów - w Trypolisie - sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi - w Tobruku na wschodzie kraju - uznawany jest przez społeczność międzynarodową.