Trwa ładowanie...
dxid7xn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Trzęsienie ziemi na Borneo - 11 osób zginęło, osiem zaginionych

11 osób zginęło, a osiem uważa się za zaginione w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w piątek północną, malezyjską część wyspy Borneo i dotknęło teren w pobliżu znanej wśród turystów góry Kinabalu - poinformował w sobotę przedstawiciel lokalnych władz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Malezyjscy żołnierze podczas przerwy w akcji ratunkowej
Malezyjscy żołnierze podczas przerwy w akcji ratunkowej (PAP/EPA, Fot: Fazry Ismail)
dxid7xn

- 11 ciał odnaleziono, z których dwa zidentyfikowano. Osiem osób jest zaginionych - podał na Twitterze minister ds.turystyki stanu Sabah Masidi Mandżun, podając, że trwają poszukiwania zaginionych.

Epicentrum trzęsienia o sile 6 stopni, jednego z najsilniejszych od dziesiątków lat w tym regionie, znajdowało się w odległości 54 km od Kota Kinabalu, stolicy prowincji Sabah.

Z góry Kinabalu o wysokości 4095 m sprowadzono zablokowanych w wyniku trzęsienia ziemi 137 turystów. Są to głównie Malezyjczycy, było też kilku cudzoziemców.

dxid7xn

Wyprawa na Kinabalu trwa zazwyczaj dwa dni i noc. Z ostatniego schroniska pod szczytem wyrusza się po kilkugodzinnym odpoczynku o godzinie 2 po północy.

Na Kinabalu znajduje się najwyżej na świecie położona via ferrata - "żelazna droga" wyposażona w linę stalową do autoasekuracji, stopnie, drabinki i mosty. W języku polskim czasem określana bywa "żelazną percią".

Na szczyt najwyższej góry Azji Południowo-wschodniej prócz doświadczonych alpinistów, korzystających z trudniejszego wejścia, mogą się wspinać i dzieci, a nawet starcy - pod warunkiem, że mają dobrą kondycję.

dxid7xn

Podziel się opinią

Share

dxid7xn

dxid7xn
Więcej tematów