ycipk-y1wino

Trzech Króli 2019: ponad milion uczestników w Orszakach Trzech Króli

Trzech Króli 2019: w orszakach, które przeszły ulicami miast było ponad milion uczestników. Sprawdź, który z nich był największy i na jakie cele zbierano pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzech Króli 2019: ponad milion uczestników w Orszakach Trzech Króli
Trzech Króli 2019: ponad milion uczestników w Orszakach Trzech Króli (East News, Fot: Lukasz Szelemej)
ycipk-y1wino

Trzech Króli 2019 – ponad milion uczestników w orszakach

Jak podaje tvn24.pl, w niedzielę mogliśmy obserwować Orszaki Trzech Króli. Przeszły ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza granicami kraju. W sumie znalazło się w nich 1,2 miliona osób.
Największy orszak przeszedł ulicami Warszawy, a wzięło w nim udział koło 60 tysięcy ludzi. Pochód przeszedł Traktatem Królewskim na plac Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę. Na jego czele stanęli trzej królowej – Kacper, Melchior oraz Baltazar, którzy symbolizowali trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Drugim, co do wielkości Orszakiem Trzech Króli, był ten, który ruszył przez Kraków. Według informacji podanych przez rzeczniczkę prasową Fundacji Orszak Trzech Króli, Jolantę Stachacz, pochody były wesołe, rodzinne i co najważniejsze bezpieczne, gdyż nie wspomniano o żadnych wypadkach ani nieprawidłowościach.
Warto wspomnieć, że w jednym z Orszaków Trzech Króli uczestniczył również prezydent Polski. Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i wicepremier Beatą Szydło przeszli się w orszaku, który ruszył ulicami Wadowic.

Orszak Trzech Króli – zbiórka pieniędzy

ycipk-y1wino

Hasłem tegorocznych orszaków było „Odnowione oblicze ziemi”. Nawiązywało ono do słów, które papież Jan Paweł II wypowiedział w Watykanie w 1979 roku. W czasie pochodów organizowano także zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód będzie przekazany na dofinansowanie wakacji dla dzieci oraz młodzieży z biednych rodzin.

Przypominamy, że organizatorem pochodu jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowanych ulicznych jasełek powstała w 2008 roku w prowadzonej przesz Stowarzyszenie „Sternik” szkole „Żagle”.

Polub WP Wiadomości
ycipk-y1wino
ycipk-y1wino