Trwa ładowanie...
d11tzd5

Trzech kandydatów weźmie udział w wyborach uzupełniających do senatu

8 lutego odbędą się wybory uzupełniające do Senatu, które są wynikiem wygaśnięcia mandatu senator Elżbiety Bieńkowskiej, wybranej na komisarza Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzech kandydatów weźmie udział w wyborach uzupełniających do senatu
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d11tzd5

Wybory odbędą się w województwie śląskim, w okręgu wyborczym nr 75, obejmującym obszar powiatu: bieruńsko-lędzińskiego oraz miast na prawach powiatu: Mysłowice, Tychy, z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Katowicach. Do walki o fotel senatora wystartuje trzech kandydatów. Będą to: członek Ruchu Autonomii Śląska Dariusz Dyrda, Michał Gramatyka z Platformy Obywatelskiej i Czesław Ryszka z Prawa i Sprawiedliwości.

Nad startem w wyborach zastanawiało się także SLD. - Zdecydowaliśmy się ostatecznie nie wystawiać kandydata z uwagi na krótki okres do końca kadencji. Warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem niż wybory uzupełniające, które nie są związane z niepotrzebnymi kosztami - powiedział sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD Tomasz Niedziela.

Dariusz Dyrda, kandydat RAŚ, jest śląskim dziennikarzem oraz pisarzem. Urodził się w Tychach, ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. To czołowa postać RAŚ oraz członek rady naczelnej Ruchu. Komitet, z którego startuje nosi nazwę "Ze Śląska - nie z partii".

d11tzd5

Michał Gramatyka to od kilku tygodni wojewódzki radny PO. Jest doktorem nauk prawnych, specjalizującym się w kryminalistyce. Przez kilkanaście lat był związany z samorządem Tychów - był radnym i wiceprezydentem w tym mieście. Później pracował w firmie energetycznej Enea.

Czesław Ryszka jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i podobnie jak kandydat RAŚ, z zawodu jest dziennikarzem. W latach 1976-82 redaktor "Gościa Niedzielnego", 1983-92 redaktor katowickiego "Katolika", od 1993 - redaktor tygodnika "Niedziela". W latach 1997-2001 był posłem AWS z Zagłębia, a w latach 2005-11 senatorem PiS Ziemi Częstochowskiej.

d11tzd5

Podziel się opinią

Share
d11tzd5
d11tzd5
Więcej tematów