Trwa ładowanie...
dnk5cc0
04-07-2006 13:20

Trybunał w Strasburgu przyjął skargę Alicji Tysiąc

Europejski Trybunał Praw Człowieka w
Strasburgu uznał, że istnieją podstawy, by zająć się sprawą skargi
Alicji Tysiąc przeciwko Polsce o odmowę usunięcia ciąży. Trybunał
po wstępnym zbadaniu sprawy uznał, że skarga dotyczy istotnych
zagadnień faktycznych oraz prawnych, których rozważenie wymaga
rozpatrzenia sprawy pod względem merytorycznym.

dnk5cc0
dnk5cc0

Poinformowała o tym w przesłanym komunikacie Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która wraz z Fundacją Helsińską pomagała Alicji Tysiąc złożyć skargę do Trybunału w Strasburgu.

"W decyzji o dopuszczalności przedstawiony został stan faktyczny sprawy, zarzuty oraz argumenty podnoszone przez skarżącą na poparcie skargi oraz przez Rząd RP na ich odparcie, a także najważniejsze tezy opinii tzw. przyjaciela sądu złożonych w postępowaniu m.in. przez Center for Reproductive Rights oraz przez Helsińską Fundację Praw Człowieka wraz z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny" - czytamy w komunikacie.

Alicja Tysiąc, matka dwójki dzieci, cierpiała od wielu lat na poważną wadę wzroku. Kiedy w 2000 roku zaszła w ciążę, trzej okuliści potwierdzili, że istnieje ryzyko pogorszenia się stanu tego schorzenia. Odmówili jednak wydania zaświadczenia zalecającego usunięcie ciąży ze względów zdrowotnych.

W drugim miesiącu ciąży wzrok Alicji Tysiąc pogorszył się. Jednak lekarz ginekolog, który ją badał w kwietniu 2000 roku w szpitalu publicznym w Warszawie, stwierdził, że nie ma medycznych podstaw do usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych. Kobieta urodziła trzecie dziecko w listopadzie 2000 roku przez cesarskie cięcie.

dnk5cc0

Po porodzie wskutek znacznej wady wzroku Alicji Tysiąc przyznano pierwszą grupę inwalidzką. Kobieta złożyła doniesienie do prokuratury na decyzję o odmowie usunięcia ciąży. Prokuratura umorzyła postępowanie, gdyż uznała, że nie ma bezpośredniego związku między decyzją ginekologa a pogorszeniem wzroku kobiety.

W ocenie Alicji Tysiąc odmowa usunięcia ciąży w jej przypadku była naruszeniem art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (prawo do poszanowania życia prywatnego), art. 3 (zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania) oraz art. 13 (brak skutecznego środka odwoławczego). Tysiąc uważa też, że była dyskryminowana ze względu na płeć i niepełnosprawność.

Do Trybunału w Strasburgu wpłynęły w tej sprawie trzy opinie tzw. przyjaciół sądu (amicus curiae): wspólna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z Warszawy, organizacji katolickich zrzeszonych w Forum Kobiet Polskich z Gdańska oraz feministycznej organizacji Center for Reproductive Law and Policy z Nowego Jorku. Status przyjaciela sądu umożliwia przedstawienie w sądzie opinii w sprawie, gdy nie jest się uczestnikiem postępowania.

dnk5cc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnk5cc0
Więcej tematów