Trybunał w sprawie kanonizacji Jana Pawła II
Wczoraj o godz. 17.30 w szczelnie wypełnionej wawelskiej katedrze odbyła się pierwsza sesja trybunału rogatoryjnego w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się, po odśpiewaniu Gaude Mater Polonia, nieszporami odprawionymi przez metropolitę krakowskiego abpa Stanisława Dziwisza.
05.11.2005 | aktual.: 05.11.2005 20:23
Czas i miejsce uroczystości są symboliczne - dzień imienin Karola i katedra na Wawelu, gdzie m.in. odbyła się msza prymicyjna i ingres kardynalski Karola Wojtyły. Po części liturgicznej, rozpoczęła się część formalnoprawna dotycząca ustanowienia trybunału. Nominację z rąk arcybiskupa Dziwisza otrzymał wicepostulator, o. Stefan Ryłko, który uczestniczył dotąd w kilkudziesięciu procesach beatyfikacyjnych. Będzie on zastępować ks. Odera w Krakowie, nie jest jednak członkiem trybunału. Nominacje otrzymało także trzech członków komisji historycznej: ks. prof. Jan Machniak, ks. dr Grzegorz Ryś i ks. prof. Jacek Urban.
Następnie zostali zaprzysiężeni członkowie trybunału: abp Stanisław Dziwisz, który z mocy prawa przewodniczy temu ciału, sędzia-delegat metropolity, przewodniczący trybunału bp Tadeusz Pieronek, sędzia pomocniczy, ks. dr Andrzej Scąber, rzecznik (promotor) sprawiedliwości ks. dr Piotr Majer, trzej notariusze: ks. dr Andrzej Wójcik, ks. Stanisław Molendys i ks. dr Mirosław Czapla. Przysięgli oni "wiernie i starannie wypełniać powierzone zadanie, zachować w tajemnicy zeznania świadków" oraz nie przyjmować żadnego rodzaju darów ofiarowanych z okazji procesu.
Po przysiędze członkowie trybunału podpisali pismo rogatoryjne. Następnie notariusz przekazał rzecznikowi sprawiedliwości wykaz pytań do świadków. Metropolita krakowski w kończącym uroczystość przemówieniu podziękował wszystkim obecnym za przybycie. - Uczestniczymy w wydarzeniu, które otwiera jedną z najważniejszych kart w historii Kościoła krakowskiego i powszechnego, a także naszej Ojczyzny - mówił abp Dziwisz. Metropolita przypomniał postać Ojca Świętego, jego zaangażowanie i życzliwy stosunek do wiernych. - Wiele razy spotykałem ludzi, którzy podkreślali, że od niego płynęło światło - dodał arcybiskup.
Czym zajmie się krakowski trybunał Trybunał krakowski jest pomocniczy w stosunku do rzymskiego, gdzie od 28 czerwca toczy się główny proces w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Będzie przesłuchiwał świadków na miejscu. Ich zeznania zostaną spisane i wysłane do Rzymu. Lista świadków i treść ich zeznań są tajne. Nie wiadomo, kiedy nastąpią pierwsze przesłuchania - wszystkie sesje, poza otwierającą i zamykającą, także są tajne. Najprawdopodobniej najważniejszymi świadkami w krakowskim procesie będą abp Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski i bp Tadeusz Smoleński, ojciec duchowny Karola Wojtyły w seminarium.
Liczba świadków, którzy zostaną przesłuchani w Krakowie to, jak zdradził postulator, około 100 osób. Nie wiadomo, kiedy proces się zakończy - spekuluje się, że stanie się to w czerwcu przyszłego roku, kiedy Benedykt XVI odwiedzi Polskę. Ze względu na obszerność materiału dowodowego może on jednak potrwać kilka lat. Pierwszy etap procesu kanonizacyjnego to dążenie do beatyfikacji (uznania za błogosławionego, które pozwala na kult o charakterze lokalnym). Następnie odbędzie się kanonizacja, tj. uznanie Papieża za świętego. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie papież Benedykt XVI.