Trwa ładowanie...
d8wr2b6

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. KRS

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok dotyczący m.in. powoływania członków KRS przez Sejm. Julia Przyłębska poinformowała, że taka procedura jest zgodna z konstytucją. Za niezgodne z ustawą zasadniczą uznano z kolei odwoływanie się do NSA ws. konkursów sędziowskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyrok ws. KRS odczytała prezes TK Julia Przyłębska
Wyrok ws. KRS odczytała prezes TK Julia Przyłębska (trybunal.gov.pl)
d8wr2b6

- Przepisy ustawy o KRS są zgodne z konstytucją - ogłosiła w poniedziałek Julia Przyłębska. Prezes Trybunału Konstytucyjnego odczytała wyrok dotyczący m.in. powoływania członków KRS przez Sejm. Orzeczenie zapadło większością głosów.

Wyrok wydano na posiedzeniu niejawnym. Wnioskowali o niego członkowie nowej KRS i senatorowie PiS. Sprawę badał pięcioosobowy skład, któremu przewodniczyła Przyłębska. Prezes wyznaczyła do niego jedynie tych sędziów, którzy zostali wybrani do TK przez PiS.

d8wr2b6

Projekt orzeczenia przygotował Justyn Piskorski. Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował wcześniej jego kompetencje w tym zakresie. Uznał, że jako tzw. sędzia dubler nie może podejmować tego typu działań i chciał, by Piskorski został wyłączony.

- TK oddala wniosek - powiedziała Przyłębska.

Prezes poinformowała również, że - niejednogłośnie - uznano za niekonstytucyjne prawo odwoływania się od decyzji KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sędziowskich konkursach. "Teraz rząd powie, że sprawę przez TSUE trzeba umorzyć, bo nie ma już w polskim prawie przepisu, na którym SN zadał pytania prawne" - zauważyła dziennikarka Ewa Siedlecka.

Wyrok w tej sprawie miał początkowo zostać wydany 14 marca. Ale gdyby się tak stało, byłby nieważny, m.in. z powodu niedochowania terminów.

d8wr2b6

"Nie jest rolą polityków dokonywanie interpretacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, przyjmujemy do wiadomości to orzeczenie, zastosujemy się do niego" - skomentowała sytuację Beata Mazurek. Rzeczniczka PiS-u dodała, że TK "funkcjonuje prawidłowo i wydaje legalne orzeczenia zgodnie z obowiązującym prawem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8wr2b6

Podziel się opinią

Share

d8wr2b6

d8wr2b6
Więcej tematów