Trwa ładowanie...
ycipk-1itsz5

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. KRS

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok dotyczący m.in. powoływania członków KRS przez Sejm. Julia Przyłębska poinformowała, że taka procedura jest zgodna z konstytucją. Za niezgodne z ustawą zasadniczą uznano z kolei odwoływanie się do NSA ws. konkursów sędziowskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyrok ws. KRS odczytała prezes TK Julia Przyłębska
Wyrok ws. KRS odczytała prezes TK Julia Przyłębska (trybunal.gov.pl)
ycipk-1itsz5

- Przepisy ustawy o KRS są zgodne z konstytucją - ogłosiła w poniedziałek Julia Przyłębska. Prezes Trybunału Konstytucyjnego odczytała wyrok dotyczący m.in. powoływania członków KRS przez Sejm. Orzeczenie zapadło większością głosów.

Wyrok wydano na posiedzeniu niejawnym. Wnioskowali o niego członkowie nowej KRS i senatorowie PiS. Sprawę badał pięcioosobowy skład, któremu przewodniczyła Przyłębska. Prezes wyznaczyła do niego jedynie tych sędziów, którzy zostali wybrani do TK przez PiS.

ycipk-1itsz5

Projekt orzeczenia przygotował Justyn Piskorski. Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował wcześniej jego kompetencje w tym zakresie. Uznał, że jako tzw. sędzia dubler nie może podejmować tego typu działań i chciał, by Piskorski został wyłączony.

- TK oddala wniosek - powiedziała Przyłębska.

Prezes poinformowała również, że - niejednogłośnie - uznano za niekonstytucyjne prawo odwoływania się od decyzji KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sędziowskich konkursach. "Teraz rząd powie, że sprawę przez TSUE trzeba umorzyć, bo nie ma już w polskim prawie przepisu, na którym SN zadał pytania prawne" - zauważyła dziennikarka Ewa Siedlecka.

ycipk-1itsz5

Wyrok w tej sprawie miał początkowo zostać wydany 14 marca. Ale gdyby się tak stało, byłby nieważny, m.in. z powodu niedochowania terminów.

"Nie jest rolą polityków dokonywanie interpretacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, przyjmujemy do wiadomości to orzeczenie, zastosujemy się do niego" - skomentowała sytuację Beata Mazurek. Rzeczniczka PiS-u dodała, że TK "funkcjonuje prawidłowo i wydaje legalne orzeczenia zgodnie z obowiązującym prawem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1itsz5
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1itsz5

ycipk-1itsz5
ycipk-1itsz5