Trwa ładowanie...
dw4s3hf
budżet
17-06-2005 13:40

Trwają ostre spory o budżet UE

Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli "nikt nie zmienił stanowiska" w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013 - przyznał urzędnik Komisji Europejskiej, który przysłuchiwał się obradom przywódców.

dw4s3hf
dw4s3hf

Ale przy stole obrad odczuwa się polityczną wolę porozumienia - uspokajał równocześnie ten sam urzędnik.

Główną "kością niezgody" w debacie nad następnym 7-letnim planem budżetowym UE pozostawał tzw. rabat brytyjski - wywalczone w 1984 roku prawo Wielkiej Brytanii do odzyskiwania co roku znacznej części składki członkowskiej do wspólnego budżetu UE.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair nie chce się zgodzić na ograniczenie rabatu, czego domagają się zwłaszcza inne bogate kraje UE, jeżeli nie uzyska przynajmniej wyraźnej obietnicy, że będzie reformowana kosztowna wspólna polityka rolna. Na to z kolei nie chce przystać prezydent Francji Jacques Chirac.

Przewodniczący UE Luksemburg proponuje kompromis polegający na powiązaniu rabatu z wydatkami rolnymi w taki sposób, że rabat rósłby w razie wzrostu dotacji rolnych. I odwrotnie.

dw4s3hf

Na razie jednak obowiązuje porozumienie z 2002 roku, na mocy którego wydatki rolne UE mają być zamrożone do 2013 roku i to samo Luksemburg proponuje zrobić z brytyjskim rabatem. Wspominane powiązanie zaczęłoby działać dopiero od 2014 roku. Propozycja nie zyskała jak dotąd akceptacji żadnej ze stron sporu.

Tony Blair próbował przeciągnąć na swoją stronę nowe państwa członkowskie, w tym Polskę, proponując, żeby nie uczestniczyły w finansowaniu brytyjskiego rabatu. Ich udział pokryliby Brytyjczycy. Nie spodobało się to jednak Francji i innym bogatym krajom Unii.

Znaczącej redukcji swojej składki domaga się także Holandia - o 1,5 mld euro rocznie czyli trzy razy więcej niż proponował Luksemburg w swoim projekcie kompromisu. Przestały natomiast grozić wetem Włochy, które wydają się być zadowolone z przychylnej im propozycji kompromisu zgłoszonej przez Luksemburg w środę wieczorem.

Zadowolone są też nowe państwa członkowskie, w tym Polska - twierdził cytowany urzędnik. Będą one znaczącymi beneficjentami wspólnego budżetu, przy czym Polska liczy, że uzyska na czysto, czyli po odjęciu składki, co najmniej 60 mld euro w ciągu siedmiu lat.

Jacek Safuta

dw4s3hf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw4s3hf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj