Trwają największe w tym roku ćwiczenia szczecińskiego Korpusu NATO
Działania wojenne i współpraca z władzami - to elementy największych w tym roku ćwiczeń Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego Crystal Eagle 2013, odbywających się w niemieckim Wildflecken. Żołnierze przygotowują się do przyszłorocznej misji w Afganistanie.
Crystal Eagle 2013 odbywają się w Centrum Symulacji Działań Bojowych w Wildflecken. Personel Korpusu ćwiczy tam z ok. 1400 żołnierzami z 21 krajów. Sztab Korpusu mieści się w Szczecinie.
W oparciu o prawdziwe zdarzenia
Gen. Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, powiedział podczas wideokonferencji, że ćwiczenia mają przygotować dowódców, zespoły oficerów i pracowników cywilnych do planowania i wykonywania zadań w Afganistanie. Scenariusz - po raz pierwszy w historii ćwiczeń z serii Crystal Eagle - powstał w oparciu o prawdziwe zdarzenia, które miały miejsce w tym kraju.
- To nie są sztucznie wymyślone przez naszych oficerów w Szczecinie zdarzenia, ale bazujemy na realnej sytuacji, jaka jest w Afganistanie. To powoduje wielki wysiłek ze strony dowódców i oficerów, którzy wypracowują decyzje i zadania do realizacji w tak trudnym terenie, jakim jest Afganistan - dodał gen. Samol.
Jak powiedział, poza przygotowaniem do prowadzenia działań zbrojnych, dowódcy ćwiczą współpracę z afgańskimi władzami. Są osoby, które na potrzeby ćwiczeń odgrywają rolę gubernatora dystryktu czy prowincji lub szefa afgańskiego kontrwywiadu. Zdaniem Samola pozwoli to dowódcom w przyszłości lepiej przewidywać sytuacje, w których się znajdą.
Ćwiczący żołnierze musieli zmierzyć się m.in. z atakiem talibów na szkołę dla dziewcząt, który miał miejsce naprawdę w grudniu ub. r. Podczas ćwiczenia żołnierze musieli udzielić pomocy medycznej i psychologicznej dziewczynkom i ich rodzinom, a jednostki wojskowe policji zabezpieczały teren przed ponownym atakiem. - To jest dla dowódcy wielkie wyzwanie, bo jednocześnie musi stawiać zadania przed swoimi podwładnymi i utrzymywać kontakty z władzami lokalnymi - dodał Samol.
Ćwiczenia potrwają do piątku.
Największe takie ćwiczenia
Crystal Eagle 2013 to największe ćwiczenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w 2013 r. z udziałem jednostek wyznaczonych przez kraje członkowskie Korpusu oraz kraje współpracujące z Korpusem spoza NATO, jak np. Austria. Scenariusz ćwiczeń oparty jest na operacjach reagowania kryzysowego z elementami zintensyfikowanych działań wojennych i operacji przeciwpartyzanckich.
To pierwsze ćwiczenie w historii Korpusu zorganizowane "na życzenie", w tym przypadku Niemiec. Chodzi o przygotowanie 1. Niemieckiej Dywizji Pancernej, która w lutym 2014 r. wyjedzie do Afganistanu i będzie wykonywała zadania jako dowództwo regionalne w północnej części kraju.
Podczas ćwiczenia Korpus wspierają: bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Centrum Symulacji Działań Wojennych, Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz personel różnych dowództw NATO, organizacji i sił narodowych. W Wildflecken ćwiczą m.in. 1. Niemiecka Dywizja Pancerna, 4. Austriacka Brygada Piechoty Zmechanizowanej, 10. Polska Brygada Kawalerii Pancernej, słoweński Batalion Ochrony Przed Bronią Masowego Rażenia, Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej.
Trzecia misja Korpusu
Przyszłoroczna misja w Afganistanie będzie już trzecią misją Korpusu w tym kraju. Kolejny raz Korpus obejmie obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W 2007 r. personel Korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. Korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni został utworzony w 1999 r. przez Danię, Niemcy i Polskę. Obecnie służą w nim żołnierze z 12 krajów. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012). Jako część struktury Wojskowej NATO, Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych.