Trwają konkursy na eurourzędników
Kolejni kandydaci na eurourzędników przystąpili w Warszawie do konkursu. Skomplikowane testy w czwartek zdają osoby, które chcą się specjalizować w audycie i ekonomii. W piątek przystąpią do egzaminu ci, którzy wybrali administrację publiczną i prawo.
11.12.2003 15:15
Organizatorzy warszawskiego egzaminu oceniają, że w czwartek przystąpiła do niego około połowa z 1200 osób, które wcześniej się zgłosiły.
Analogiczne egzaminy odbywają się w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. Przed dwoma tygodniami egzaminy zdawali kandydaci na asystentów-tłumaczy oraz chętni do pracy na stanowiskach sekretarskich.
Najpierw kandydaci na unijnych urzędników zdają egzamin pisemny. Tych, którzy przejdą pomyślnie część pisemną, czeka egzamin ustny. Ogłoszenie wyników egzaminu pisemnego spodziewane jest na początku przyszłego roku.
Egzamin pisemny składa się z trzech części. Przed południem zdający zmagali się z dwoma rodzajami testów.
Najpierw trzeba było rozwiązać test, w którym do wyboru jest kilka odpowiedzi z zakresu wiedzy o UE oraz dziedziny wybranej przez kandydatów, czyli w czwartek z audytu lub ekonomii.
Następnie zdający rozwiązywali test numeryczny, w którym wśród kilku możliwości trzeba było znaleźć odpowiedni sposób na rozwiązanie danego problemu.
Po przerwie, w czwartek po południu kandydaci na unijnych urzędników odpowiadają pisemnie w wybranym języku obcym np. angielskim, niemieckim, czy francuskim na pytania dotyczące poszczególnych specjalności.
Ostatnią częścią egzaminu będzie pisemne wypracowanie, tym razem po polsku, dotyczące - w czwartek - zagadnień dotyczących audytu lub ekonomii.
Aby zaliczyć testy, trzeba mieć minimum połowę poprawnych odpowiedzi; aby zaliczona została odpowiedź na pytanie, trzeba uzyskać co najmniej połowę z maksymalnie 40 możliwych do zdobycia punktów, zaś za wypracowanie po polsku trzeba uzyskać minimum 8 na 10 punktów.
W kolejnym etapie, czyli egzaminie ustnym kandydaci będą musieli odpowiadać na pytania zespołu specjalistów z danej dziedziny: administracji publicznej, audytu, ekonomii i prawa. Podczas tego egzaminu będzie też sprawdzana ogólna wiedza kandydatów o UE oraz umiejętność funkcjonowania w wielokulturowym środowisku. Egzamin ustny będzie się odbywał w dowolnym języku obcym, wybranym spośród 11 oficjalnych języków UE.
W urzędach unijnych czeka ponad 300 miejsc na urzędników z Polski - zarówno w Komisji Europejskiej w Brukseli, jak i w innych instytucjach, także z siedzibami w Strasburgu i Luksemburgu.
Dla urzędników z Polski przeznaczono 120 etatów w administracji publicznej, 80 miejsc dla prawników, 65 dla ekonomistów i 40 dla specjalistów w zakresie audytu.
W unijnych instytucjach pracują urzędnicy ze wszystkich krajów członkowskich, proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Ich rekrutacją zajmuje się Europejskie Biuro Selekcji Kadr (EPSO).
Nabór na sekretarki, asystentów tłumaczy, prawników, ekonomistów, specjalistów od audytu i administracji publicznej prowadzony był do połowy lipca. Z dziesięciu krajów, które przystąpią do UE 1 maja 2004 r., zgłosiło się prawie 38 tys. kandydatów.