PolskaTrwa usuwanie skutków weekendowych nawałnic na Śląsku

Trwa usuwanie skutków weekendowych nawałnic na Śląsku

Uszkodzone drogi, mosty i wodociągi, kilka domów do rozbiórki - to skutki nawałnic, które nawiedziły w nocy z soboty na niedzielę część woj. śląskiego. W gminach rozpoczęto usuwanie szkód i przyjmowanie wniosków o pomoc finansową od poszkodowanych mieszkańców.

Trwa usuwanie skutków weekendowych nawałnic na Śląsku
Źródło zdjęć: © PAP | Waldemar Deska

Jak poinformował wicedyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Andrzej Szczeponek, największym problemem są nieprzejezdne odcinki wielu dróg.

W wyniku uszkodzenia mostu nie da się przejechać droga krajową nr 46 w Lelowie. W trzech miejscach z powodu zerwanego mostu i uszkodzonych przepustów nieprzejezdna jest też droga wojewódzka nr 789 na odcinku Lelów - Myszków. Uszkodzonych jest też kilkanaście dróg powiatowych i gminnych. - Zorganizowano jednak objazdy, dzięki którym prawie wszędzie da się dojechać, choć trzeba nadkładać drogi - zaznaczył Szczeponek.

Z powodu przerwanych wodociągów i zalanych studni w niektóre miejsca wodę trzeba dowozić beczkowozami. Trzy domy - w Szczekocinach, Kroczycach i Rudzie Śląskiej - nadają się do rozbiórki, stan dwóch kolejnych oceni wkrótce nadzór budowlany.

Według służb wojewody, główne straty dotknęły gminy: Niegowa w powiecie myszkowskim, Lelów i Koniecpol w powiecie częstochowskim oraz Irządze, Kroczyce i Szczekociny w powiecie zawierciańskim. Z ewakuowanych 24 osób w miejscowości Biała Wielka większość wróciła do swoich domów, kilka przebywa u rodzin. Ich domy nie nadają się do mieszkania, gmina będzie organizować lokale zastępcze.

Gminy rozpoczynają zbieranie wniosków o pomoc finansową: w wysokości 6 tys. na podstawowe potrzeby bytowe i w wysokości 20 tys. zł na remont i odbudowę. - Mieszkańcy muszą złożyć wnioski w ośrodkach pomocy społecznej, chyba że zorganizowane zostaną punkty przyjmowania wniosków w terenie. Po dopełnieniu formalności pieniądze będą zapewne wypłacane z początkiem przyszłego tygodnia - powiedział Szczeponek.

Jak podało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, w mieście wszystkie drogi są przejezdne i nie ma już żadnych zalewisk. Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wysłano w teren, by bezpośrednio kontaktowali się z poszkodowanymi rodzinami. W pierwszej kolejności wywiady są przeprowadzane u rodzin w miejscach, gdzie podtopienia były największe, tj. na ulicach: Radoszowskiej, Zgrzebnioka, Kochłowickiej, Gęsiej, Granicznej, ZMP, a także Admiralskiej, gdzie dodatkowo doszło do pożaru.

Rudzki MOPS zaangażował również osoby bezrobotne, które w ramach prac społecznie użytecznych rozpoczęły sprzątanie terenów po zalewiskach. Władze miasta zadeklarowały dodatkową pomoc dla osób poszkodowanych przez wodę w wysokości tysiąca złotych na osobę.

Jak poinformował w poniedziałek Mirosław Siemieniec z biura prasowego PKP PLK, nie ma żadnych utrudnień spowodowanych ulewami na Centralnej Magistrali Kolejowej, wcześniej wobec możliwości osunięcia się nasypu na tej newralgicznej linii wprowadzono ograniczenie prędkości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)