Trwa ładowanie...

Trwa cisza wyborcza. Sprawdź, co jest w tym czasie zabronione

W piątek o północy rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21 w niedzielę jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

Share
Trwa cisza wyborcza. Sprawdź, co jest w tym czasie zabronione
Źródło: Foto Olimpik, Fot: Krystian Maj
d2evl9y

W tym okresie zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

d2evl9y

Beata Tokaj, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej przypomniała, że cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Jak wyjaśniła, to, co zostało umieszczone w sieci przed ciszą wyborczą, może pozostać; nie można tylko wprowadzać nowych informacji.

Kary za naruszenie ciszy wyborczej

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł. Z kolei za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Po zakończeniu ciszy wyborczej, w niedzielę o godz. 21 telewizje: TVP1, TVP Info, TVN24 oraz Polsat News podadzą sondażowe wyniki wyborów, oparte na badaniu exit poll, czyli na deklaracjach wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza planuje ogłosić, które komitety przekroczyły próg wyborczy; we wtorek ma podać wyniki wyborów z podziałem ma mandaty.

d2evl9y

Podziel się opinią

Share
d2evl9y
d2evl9y
Więcej tematów