Trwa ładowanie...
d1z6xhg

Trump ostro o Iranie: opresyjne reżimy nie mogą trwać wiecznie

Podczas masowych protestów w Iranie aresztowano ponad 50 osób. Donald Trump ostro potępił działania rządu Hasana Rowhaniego. "Świat patrzy!" - napisał na Twitterze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump potępił działania irańskiego rządu
Donald Trump potępił działania irańskiego rządu (Getty Images, Fot: Chip Somodevilla)
d1z6xhg

W Iranie doszło do protestów przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów. W ich trakcie doszło do ponad 50 aresztowań. Donald Trump skomentował działania rządu Irańskiego na Twiterze. "Cały świat rozumie, że dobrzy ludzie w Iranie chcą zmian, a militarna potęga USA jest tym, czego irańscy liderzy boją się najbardziej" - oznajmił.

Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził również, że "Irański rząd powinien szanować prawa swych obywateli, w tym prawo do wyrażania opinii. Świat patrzy!" Drugi wpis Donalda Trumpa był w ostrzejszym tonie. "Opresyjne reżimy nie mogą trwać wiecznie i nadejdzie dzień, kiedy naród irański stanie przed wyborem. Świat patrzy!" - napisał Trump.

d1z6xhg

W opinii rzecznika MSZ Iranu Behrama Kasemiego jego rodacy widzą "podstępne poparcie amerykańskich urzędników" dla antyrządowych protestów w niektórych irańskich miastach. Stanowisko Waszyngtonu wobec wewnętrznych spraw irańskich jest "pełne hipokryzji i stanowi część spisku" - oznajmił w oświadczeniu rzecznik, jego słowa cytuje PAP.

"Pamiętamy, że administracja Trumpa nałożyła na Irańczyków wrogie ograniczenia i wielu zakazała wjazdu do USA. Irańczycy nie będą zwracali uwagi na bezwartościowe i oportunistyczne uwagi ze strony USA" - ocenił rzecznik.

W czwartek setki ludzi wyszły na ulice Meszhedu, by protestować przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów, takich jak jajka czy drób. Niektórzy uczestnicy demonstracji skandowali też hasła przeciwko prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu. Policja aresztowała 52 osoby. Do antyrządowych protestów doszło także w kilku innych irańskich miastach.

Z kolei wczoraj policja rozpędziła antyrządowych demonstrantów w Kermanszah na zachodzie kraju, a protesty rozszerzyły się na Teheran i kilka innych miast. Na nagraniach ze świętego miasta szyitów irańskich Kom widać setki demonstrantów, którzy skandują: "Śmierć dla dyktatora" lub "Uwolnić więźniów politycznych".

Dziś dziesiątki tysięcy zwolenników władz Iranu wzięło udział w dorocznych prorządowych marszach w Teheranie i innych miastach, w kolejną rocznicę zakończenia protestów z 2009 roku.

d1z6xhg

Podziel się opinią

Share

d1z6xhg

d1z6xhg
Więcej tematów