Trwa ładowanie...

"Trump może wycofać wojska z Polski". Przerażająca wizja niemieckiego tygodnika

Donald Trump wycofa amerykańskie wojska z Polski? Taka sugestia pada w tekście wpływowego tygodnika "Der Spiegel", który twierdzi, iż Władimir Putin "jednym telefonem" może skłonić prezydenta USA do - de facto - złamania zobowiązań sojuszniczych wobec naszego kraju.

Share
"Trump może wycofać wojska z Polski". Przerażająca wizja niemieckiego tygodnika
Źródło: PAP/AdMedia, Fot: CHRIS KLEPONIS
d4i8mo4

"Na Ameryce Trumpa nie można polegać. Jedna rozmowa telefoniczna z Putinem może skłonić prezydenta USA do wycofania wojska z Polski. Europa musi sama zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo" - uważa cytowana przez Deutsche Welle w "Der Spiegel" Christiane Hoffmann.

Autorka tekstu snuje przerażającą z punktu widzenia Polski - ale nie tylko - wizję. "Wycofanie wojska z Syrii i zapowiedź dużej redukcji amerykańskich żołnierzy w Afganistanie powinny uzmysłowić wszystkim, którzy mieli jeszcze jakieś złudzenia, że USA przestały być solidnym partnerem" - czytamy w głównym komentarzu opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika.

Jak dodaje Hoffmann, "nie ma żadnej gwarancji, że chimeryczny prezydent nie podejmie nagle decyzji o wycofaniu swoich żołnierzy z Polski". "Być może nastąpi to po rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem, który zapewni go, że nie musi się troszczyć o Polskę - tak jak po rozmowie z prezydentem Turcji Trump wydał rozkaz wycofania wojska z Syrii" - zauważa autorka komentarza.

d4i8mo4

Podkreśla, że "Trump dawał wielokrotnie do zrozumienia, że ma za nic sojusze i porozumienia, a szczególnie NATO", które ma być już jedynie "mglistą nadzieją".

"Der Spiegel" krytykuje niemiecki rząd, że w tej niebezpiecznej sytuacji unika dyskusji nad przyszłością bezpieczeństwa kraju. "Najwyższy czas, by nazwać po imieniu zagrożenia, które wynikają z rozpadu sojuszów i struktur, które dotychczas zapewniały nam bezpieczeństwo" - pisze Hoffmann.

Jej zdaniem niemieccy politycy powinni jak najszybciej rozpocząć debatę o systemie bezpieczeństwa po wycofaniu się Ameryki.

d4i8mo4

Jacek Lepiarz, Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i8mo4

Podziel się opinią

Share
d4i8mo4
d4i8mo4
Więcej tematów