Trumnę ze szczątkami Kopernika przeniesiono do zamku
Trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika została przeniesiona z katedry świętego Jakuba do olsztyńskiego zamku, gdzie będzie eksponowana do ponownego pogrzebu astronoma. Pochówek odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku.
16.03.2010 | aktual.: 16.03.2010 17:35
Tuż przed godziną 15 dostojnicy kościelni wraz z władzami samorządowymi i mieszkańcami Olsztyna uczestniczyli w krótkiej modlitwie przy trumnie ze szczątkami Kopernika. Następnie trumnę wyniesiono przed katedrę i w kondukcie pogrzebowym została ona przewieziona do olsztyńskiego zamku. Procesję powitał metropolita warmiński, abp Wojciech Ziemba.
Trumna spoczęła na katafalku w salach nazwanych kopernikowskimi. To w tych salach astronom podczas swego pobytu w olsztyńskim zamku jako kanonik warmiński mieszkał i pracował. Przez dwa miesiące do 21 maja mieszkańcy i turyści będą mogli oddawać hołd astronomowi i modlić się o spokój jego duszy. W sali, gdzie znajduje się katafalk, wyeksponowano drewniane repliki instrumentów astronomicznych oraz rękopis księgi "O obrotach sfer niebieskich".
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas powiedział, że uroczystość można nazwać powrotem wielkiego astronoma, matematyka i lekarza po blisko 500 latach do olsztyńskiego zamku. Zaznaczył, że astronom to najwybitniejszy mieszkaniec Warmii i najbardziej rozpoznawalna postać z tego regionu na świecie. Przypomniał, że powtórny pogrzeb Kopernika 22 maja zbiega się z jubileuszem 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej a astronom był najwybitniejszym jej kanonikiem.
Abp Wojciech Ziemba zaznaczył, że Olsztyn jest drugą stacją pogrzebową przed pochówkiem Kopernika we Fromborku. Najpierw astronoma pożegnał Toruń, gdzie Kopernik urodził się i spędził dzieciństwo. Ostatnią stacją będzie Frombork. W ostatnią drogę do Fromborka trumna ze szczątkami wyruszy 21 maja. Przejedzie przez warmińskie miasteczka: Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo.
Mszy pogrzebowej 22 maja przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk a homilię wygłosi metropolita lubelski abp Józef Życiński.
Kim był Mikołaj Kopernik?
Jak napisał ks. Jan Górny w wydanej z okazji uroczystości pogrzebowych książce pt. "Mikołaj Kopernik kanonik warmiński", astronom przybył do Olsztyna w 1516 roku i zamieszkał w zamku kapitulnym. Funkcję administratora dóbr kapitulnych pełnił sumiennie i odpowiedzialne do końca 1519 roku. Dokonywał lokacji na opuszczonych gospodarstwach, osadzał nowych dzierżawców. Uporządkował, zabezpieczył i własnoręcznie zinwentaryzował całe archiwum i zawartość skarbca kapitulnego. Także w Olsztynie w 1517 roku napisał swoją pierwszą rozprawę o reformie pieniądza. Opisał w niej problem umyślnego psucia pieniądza przez Zakon Krzyżacki.
Kopernik dbał także o zaopatrzenie militarne zamku kapitulnego w Olsztynie, który stał się twierdzą, a Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern nie odważył się jej zaatakować. Był także cenionym lekarzem, wyjeżdżał stąd leczyć chorych nawet poza granice Warmii: do Elbląga, Gdańska i Lubawy i Królewca.
W olsztyńskim zamku prowadził badania astronomiczne. Na północnej ścianie od strony dziedzińca zachowały się wykresy do badań astronomicznych wykonane własnoręcznie przez Kopernika.