Trwa ładowanie...
d40u0qm
d40u0qm

Trumna z ciałem abp. Życińskiego wystawiona na KUL

Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego została wystawiona w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Metropolita lubelski był Wielkim Kanclerzem KUL.
Share
d40u0qm

Trumnę z ciałem zmarłego metropolity wprowadził do kościoła rektor uczelni ks. prof. Stanisław Wilk. Towarzyszył mu administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło i lubelscy biskupi pomocniczy: Artur Miziński oraz Józef Wróbel.

Do kościoła przyszli pracownicy naukowi i studenci KUL, by pożegnać zmarłego arcybiskupa. - To był człowiek nadludzkiej pracowitości, programowo otwarty na nowe wyzwania, ciekawy świata, tak jak ludzie młodzi, którzy ufają zwykle, że co nowe, to lepsze - powiedział dziekan Wydziału Filozofii KUL ks. prof. Stanisław Janeczek. Na tym wydziale abp Życiński kierował Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą.

- Miał ogrom lektur nadsyłanych mu z całego świata, które nosił ze sobą, a w chwilach wyrwanych przerw między zajęciami wręcz łapczywie je konsumował. Dzielił się potem nimi podczas swych licznych wystąpień, zaskakując znajomością najnowszej literatury naukowej, pozycji z życia literackiego, bliskiej mu problematyki społecznej, politycznej czy ekonomicznej - wspominał abp. Życińskiego ks. Janeczek.

d40u0qm

Student V roku psychologii KUL Damian Piwowarczyk zapamiętał abp. Życińskiego jako dobrego duszpasterza. - Ksiądz arcybiskup był otwarty, znał środowisko studenckie, nasze problemy. Traktował studentów z wyrozumiałością, troską i ciepłem, także tych wątpiących i poszukujących. Nigdy nie ganił, ani nie potępiał, pytających traktował ze szczególną uwagą. Dodawał otuchy i odwagi, mówił, że lęk nie należy do kanonu cnót chrześcijańskich - powiedział Piwowarczyk.

O godz. 17 rozpoczęły się nieszpory prowadzone przez bp. Cisło. Modlitewne czuwanie przy trumnie będzie trwało do godz. 22.30.

W piątek uroczystą mszę św. żałobną w kościele KUL odprawi prymas senior kardynał Józef Glemp. Po mszy św. kondukt z trumną abp. Życińskiego przejdzie przez miasto do Archikatedry Lubelskiej.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w katedrze w sobotę o godz. 11. Po niej ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w krypcie świątyni.

d40u0qm

Podziel się opinią

Share
d40u0qm
d40u0qm
Więcej tematów