PolskaTrudniej o ślub w Kościele

Trudniej o ślub w Kościele

Ślub kościelny ma być prawdziwym, duchowym przeżyciem, a nie tylko kolejną uroczystą, ale bezrefleksyjną ceremonią. Z tego założenia wyszli duchowni z Białegostoku i wprowadzili dla narzeczonych obowiązkowe dni skupienia. Dopiero po wzięciu udziału w takich dniach otrzymamy zaświadczenie, które pozwoli nam stanąć na ślubnym kobiercu. Pomysł białostockich księży jeszcze w tym roku będzie realizowany w całej Polsce.

Trudniej o ślub w Kościele
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kościół wprowadzając dodatkowe obostrzenia chce się zabezpieczyć przed rosnącą lawinową liczbą wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

– Mając na uwadze potrzebę lepszego przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz owocnego przeżywania życia małżeńskiego i rodzinnego, w ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, od początku 2013 roku w Archidiecezji Białostockiej organizujemy dni skupienia narzeczonych dla wszystkich przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa – potwierdza Andrzej Dębski z białostockiej kurii.

Jak takie dni skupienia wyglądają? Modlitwa, konferencja na wybrany temat, msza święta, spowiedź. Do tego rozmowa z kapłanem, rozważanie osobistych pytań i wątpliwości. Dni skupienia mają zająć 2-3 spotkania po kilka godzin. Udział w dniach skupienia powinien być potwierdzony oddzielnym zaświadczeniem, z pieczęcią parafii organizującej takie spotkanie i podpisem kapłana.

– Zaświadczenie jest ważne bezterminowo – wyjaśnia ks. Dębski.

A poniżej podajemy pełną listę „zadań”, jakie musimy zrealizować przez ślubem:

1. Zapowiedzi

Czytane są zarówno w parafii pana młodego, jak i panny młodej. Każdy, kto je usłyszy i wie o przeciwnościach, które mogłyby przeszkodzić w zawarciu małżeństwa, powinien zgłosić to do kapłana.

2. Rozmowa duszpasterska

Tu młodzi mogą zapytać kapłana o rozwiązywanie problemów małżeńskich, a także poruszyć indywidualne i osobiste tematy związane ze wspólnym życiem

3. Katecheza przedmałżeńska

Uczestnicy podczas spotkań mają możliwość pogłębić swoją wiedzę o małżeństwie i rodzinie w świetle nauki chrześcijańskiej. Pary przygotowują się do życia w rodzinie. Takie spotkania odbywają się raz w tygodniu przez miesiąc.

4. Trzy wizyty w poradni rodzinnej.

Do poradni powinni narzeczeni zgłosić się najpóźniej 2 miesiące przed ślubem. Celem spotkań w poradni rodzinnej jest zapoznanie się przyszłych małżonków i rodziców z naturalnymi metodami rozpoznawania płodności.

5. Dni skupienia - NOWOŚĆ

Mają na celu lepsze przygotowanie narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz owocnego przeżywania życia małżeńskiego i rodzinnego. Składają się z wykładów, rozważań pisma świętego, spowiedzi i przygotowania do niej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Trwają 2-3 dni.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Dowód na winę Waśniewskiej jest w...

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (157)