Trwa ładowanie...

Trudeau: Kanada zaprzestanie nalotów na IS w Syrii i Iraku

Nowy premier Kanady Justin Trudeau poinformował prezydenta USA Baracka Obamę, że lotnictwo kanadyjskie zaprzestanie ataków na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. Trudeau nie sprecyzował kiedy to nastąpi.

Share
Trudeau: Kanada zaprzestanie nalotów na IS w Syrii i Iraku
Źródło: PAP/EPA, Fot: Chris Roussakis
d4cgjrj

Trudeau i Obama odbyli we wtorek rozmowę telefoniczną. Obama zadzwonił do premiera-elekta Kanady aby pogratulować mu zwycięstwa w poniedziałkowych wyborach.

- Prezydent USA wyraził zrozumienie dla zobowiązań podjętych kampanii wyborczej w kwestii zakończenia misji bojowych - poinformował Trudeau na konferencji prasowej.

d4cgjrj

Trudeau, przywódca Partii Liberalnej Kanady zapowiadał podczas kampanii wyborczej zmianę polityki zagranicznej swego konserwatywnego poprzednika Stephena Harpera, w tym wobec konfliktów na Bliskim Wschodzie. Kanada uczestniczyła dotychczas w międzynarodowej koalicji, pod przywództwem USA, atakującą cele IS w Syrii i Iraku.

W nalotach uczestniczyło sześć kanadyjskich myśliwców bombardujących.

Nowy premier zapowiedział jednak, że pozostawi żołnierzy kanadyjskich sił specjalnych w północnym Iraku, gdzie zajmą się szkoleniem żołnierzy irackich.

Kanada ma ok. 600 żołnierzy sił wsparcia, którzy stacjonowali w Kuwejcie w ramach akcji nalotów na IS.

Zobacz także: Naukowcy prześladowani w Syrii i Iraku

d4cgjrj

Podziel się opinią

Share
d4cgjrj
d4cgjrj
Więcej tematów