RegionalneTrójmiastoW Polsce wzrasta liczba urzędników. Jest ich już ponad 444 tysiące

W Polsce wzrasta liczba urzędników. Jest ich już ponad 444 tysiące

GUS opublikował dane dotyczące zatrudnienia w administracji publicznej. W ciągu ubiegłego roku przybyło w Polsce ponad 5,6 tys. urzędników. Tym samym ich liczba przekroczyła 444 tys. zatrudnionych. W samorządzie pracuje obecnie ponad 260 tys. osób.

W Polsce wzrasta liczba urzędników. Jest ich już ponad 444 tysiące
Źródło zdjęć: © WP | Damian Wis
Tomasz Gdaniec

Najwięcej nowych urzędników w ubiegłym roku zatrudnił samorząd terytorialny. Pracę w lokalnych strukturach władzy znalazło 6,7 tys. osób. Większość z nich wypełnia swoje obowiązki służbowe w urzędach gmin i miast na prawach powiatów.

Liczba urzędników samorządowych oraz centralnych w Polsce od 1989 roku stale wzrasta. W roku 1989 administracja publiczna zatrudniała 160 tys. osób. W grudniu ubiegłego roku liczba ta osiągnęła poziom 444 tys. Tym samym zwiększyła się ponad 2,5 razy, przy zbliżonej liczbie ludności. Analizując przyrost kadry urzędniczej w perspektywie ostatnich 14 lat najwięcej osób zatrudniono w czasie rządów SLD. W ciągu czterech lat 2001-2005 przyjęto ponad 67 tys. osób. Dość marnie na tym tle wypada Jarosław Kaczyński i jego 13 tys. nowych urzędników. Donald Tusk wygrał wybory parlamentarne w 2007 roku między innymi, dzięki postulatowi redukcji etatów. Jednak to mu się nie udało. Co więcej, zatrudnienie w administracji znalazło 60 tys. kolejnych pracowników.

- Może być tak, że wzrost liczby urzędników jest pozorny. Kilka lat temu GUS zmienił metodologię, co wpłynęło na wyniki. Niewątpliwie jednak za taką liczbą zatrudnionych powinna iść ich jakość - mówi Wirtualnej Polsce Aleksander Łaszek, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Na szerszą skalę można by wykorzystywać centra usług wspólnych np. dla kilku gmin w zakresie księgowości. Bardzo często jest tak, że w małych gminach koszty administracyjne są większe, niż w dużych urzędach – dodaje Łaszek.

Podana przez GUS liczba urzędników to oczywiście nie wszyscy zatrudnieni w sektorze publicznym. Szacuje się, że pracuje w nim ponad 3 mln osób, czyli 20 proc. ogółu Polaków posiadających pracę. Każdego roku na obsługę sektora publicznego wydawane jest ponad 80 mld złotych z budżetu. Dodatkowo obciążają go świadczenia na rzecz emerytów, rencistów i bezrobotnych.

Wzrost liczby urzędników w Polsce jest odwrotnością trendu panującego w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich siedmiu lat w 19 spośród 28 państw członkowskich zlikwidowano ponad 800 tys. posad. Przyczynił się do tego kryzys ekonomiczny powodujący cięcia w wydatkach administracyjnych. Bruksela planuje kolejne cięcia związane głównie ze zmniejszeniem ilości przyznawanych dotacji.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (212)