RegionalneTrójmiastoW Gdańsku zwodowano największy na świecie statek sejsmiczny

W Gdańsku zwodowano największy na świecie statek sejsmiczny

"Geo Celtic" - specjalistyczny statek do prowadzenia badań dna morskiego, tzw. statek sejsmiczny, zwodowano w Stoczni Gdańsk S.A. Jednostki takie, jak "Geo Celtic" stosuje się m.in. przy poszukiwaniu złóż ropy naftowej.

26.01.2007 | aktual.: 26.01.2007 16:30

Statek ma długość prawie 101 metrów, szerokość 24 m, waży 3120 ton, a wartość jego zanurzenia konstrukcyjnego wynosi 7,5 m.

Jest to największa tego typu jednostka na świecie - podkreśliła rzecznika Stoczni Gdańsk, Aldona Dybuk. Zbudowano go na zamówienie norweskiej stoczni Bergen Mekaniske Verksted. Statek zaprojektowano z możliwością przedłużenia go o ok. 30 m. Przeznaczony jest do badań sejsmicznych dna morskiego i dostosowany do skomplikowanych operacji podwodnych za pomocą zamocowanego na nim specjalistycznego sprzętu. Wyposażony będzie w napęd spalinowo - elektryczny.

Naukowcy będą mogli swobodnie badać dno morza dzięki 6 windom z kablem zamontowanym na bębnie. Średnica jednego bębna wynosi 12,5 m. Na pokładzie dziobowym znajduje się lądowisko dla śmigłowca.

Kadłub "sejsmika" jest w 90% uzbrojony. Jego budowa zostanie zakończona już w Norwegii, gdzie odbędą się też próby morskie.

Poszukiwanie złóż m.in. ropy naftowej sprawia, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu statki. Budowa "sejsmika" od momentu cięcia blach, czyli rozpoczęcia budowy, aż po wodowanie trwała niespełna osiem miesięcy.

Na statku może przebywać 40-osobowy zespół naukowców i obsługi technicznej.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)