Tydzień przed wyborami System Rejestrów Państwowych nadal nie działa prawidłowo
Jednolity System Rejestrów Państwowych nadal nie działa jak powinien. Rejestracja nowych zdarzeń trwa nadal dłużej niż przed reformą, a system wciąż się wiesza. Pojawiają się również problemy z listami wyborców.
Pierwszego marca ruszył System Rejestrów Państwowych (SRP). Połączył on kluczowe z punktu widzenia państwa systemy danych. Teraz w jednej bazie znajdują się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Półtora miesiąca temu informowaliśmy o błędach oraz utrudnieniach w systemie, które wpływały na jakość pracy urzędników. Czy przez ten czas coś się zmieniło?
- Obecnie pracujemy wolniej niż przed pierwszym marca. System nie funkcjonuje normalnie. Często zawiesza się, co wpływa na wydłużenie czasu wydawania dokumentów. Na bieżąco wydawane są archiwalne akta. Wypisujemy je tak jak do tej pory, bo pozwala na jeszcze to ustawa – mówi Wirtualnej Polsce Bożena Kamińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Starogardzie Gdańskim.
Wątpliwości co do funkcjonowania SRP mają posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwrócili uwagę na ewentualne problemy z przygotowaniem spisów wyborców. Według Grzegorza Schreibera z PiS na podstawie tej aplikacji samorządy przygotowują rejestry wyborców, tymczasem pojawiają się sytuacje, gdy „trudno odróżnić osoby żyjące od nieżyjących”.
Do tych sugestii odniósł się minister Tomasz Szubiela z MSW. Stwierdził on, że nie ma problemów z przygotowywaniem spisów wyborców. Polityk jednocześnie zapewnił, że MSW będzie wspierał Państwową Komisję Wyborczą oraz gminy w przygotowaniach.
Za kontrolę spisu wyborców na Pomorzu odpowiedzialna jest gdańska delegatura Krajowego Biura Wyborczego. W połowie kwietnia z instytucji dopłynęły niepokojące informacje dotyczące rozbieżności w danych osobowych.
- W każdej gminie wyskakuje inny problem. Zaznaczam jednak, że nie ma zagrożenia, iż spisy wyborców nie zostaną sporządzone. One będą jednak wymagać od organów ewidencji ludności bardzo dużo pracy. Trzeba będzie bowiem sprawdzić dane na tych spisach, bo są to dane niepewne – mówi Mirosława Torłop, dyrektor gdańskiej delegatury KBW.
Po ostatnich wyborach samorządowych Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się przygotowaniem Krajowego Biura Wyborczego do majowych wyborów prezydenckich. Kontrolerzy na podstawie opinii ekspertów uznali, że stan przygotowania infrastruktury informatycznej do wyborów prezydenckich w 2015 r. jest niewystarczający. Dlatego też NIK zarekomendował przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2015 r. bez szczególnego wsparcia informatycznego. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .