Sinice nad Bałtykiem – 29 lipca 2019. Gdynia, Sopot i Hel ucierpiały z powodu zakwitu sinic. Sprawdź, które kąpieliska zamknięto w poniedziałek
Sinice nad Bałtykiem – 29 lipca 2019. Zanim wybierzesz się na plażę, zobacz, czy woda w wybranym akwenie nadaje się do kąpieli. W poniedziałek zamknięto liczne kąpieliska na Helu, w Sopocie i w Gdyni.
29.07.2019 | aktual.: 30.07.2019 13:23
Sinice nad Bałtykiem – 29 lipca 2019
W poniedziałek, 29 lipca z powodu zakwitu sinic zamknięto liczne kąpieliska, głównie na Helu i w Gdyni. Wymieniliśmy plaże, które według oficjalnej strony GIS zostały zamknięte (aktualizacja, godz. 10):
- Plaża w Chałupach (wejście nr 21)
- Kąpielisko Kuźnica „Kościół”
- Kąpielisko Jastarnia „Ogrodowa”
- Kąpielisko Jastarnia "Nadmorska- Plażowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Zdrojowa"
- Kąpielisko Jastarnia "Leśna"
- Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
- Gdynia Babie Doły
- Gdynia Śródmieście
- Gdynia Redłowo
- Gdynia Orłowo
- Sopot-Kamienny Potok-Koliba
- Sopot-Park Północny I
- Sopot-Park Północny II
Stan wody w danym miejscu warto sprawdzać na oficjalnej stronie GIS , gdyż w ciągu dnia wiatr i prądy morskie mogą powodować przemieszczanie się skupisk sinic.
Sinice – czym są i po czym je rozpoznać?
Sinice są samożywnymi mikroorganizmami należącymi do królestwa bakterii. Rozmnażają się wegetatywnie (np. przez podział komór) i mogą wystąpić we wszystkich zbiornikach wodnych, choć najczęściej można jest spotkać właśnie w wodzie morskiej. Sinice produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobie i układ oddechowy. Rozróżnienie sinic od glonów jest bardzo ważne. W momencie, gdy dochodzi do zakwitu wód i panuje sprzyjająca pogoda, na powierzchni morza może wystąpić „kożuch”. Jego barwa uzależniona jest od rodzaju bakterii, wieku zakwitu, a także przenikania światła. Sinice można spotkać w różnych odcieniach kolorów szarego, niebieskiego oraz zielonego. Towarzysz im pojawiająca się na linii brzegowej gęsta piana oraz ziemisty, nieprzyjemny zapach.