RegionalneTrójmiastoSąd Apelacyjny: nie można zawiesić immunitetu

Sąd Apelacyjny: nie można zawiesić immunitetu

Nie ma zawieszenia immunitetu - mówi Jerzy Grubba z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, komentując deklaracje wicemarszałka Sejmu Andrzeja Leppera na ten temat. Do sądu nie dotarła dotąd jego informacja o gotowości zawieszenia immunitetu.

24.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie istnieje instytucja zawieszenia immunitetu. Immunitet obowiązuje od dnia ogłoszenia wyniku wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu. Istnieje jedynie instytucja zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Tę akceptację wyraża Sejm lub Senat - powiedział w środę przewodniczący wydziału karnego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Jerzy Grubba.

Sędzia przyznaje, że deklaracja posła o gotowości zrzeczenia się immunitetu, choć nie rodzi żadnych skutków prawnych, może być pomocna Sejmowi przy podjęciu decyzji o uchyleniu immunitetu parlamentarzyście.

Sędzia gdańskiego Sądu Apelacyjnego wyjaśnił, że oskarżony nie ma obowiązku uczestniczyć w rozprawie apelacyjnej. Potrzebna jest natomiast zgoda na pociągnięcie do odpowiedzialności. To jest zasadnicza kwestia, a nie to, czy ktoś przybędzie do sądu i oświadczy, że na ten czas rezygnuje ze swoich uprawnień - mówił Grubba.

Sąd Apelacyjny wystąpił we wtorek do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, aby ten zwrócił się do Sejmu o uchylenie immunitetu wicemarszałkowi Lepperowi.

W odpowiedzi na to wicemarszałek Sejmu i szef Samoobrony zapowiedział, że stanie przed sądem i nie będzie korzystał z ochrony, jaką daje mu immunitet poselski. Na czas trwania procesów sądowych zawieszam immunitet - zadeklarował.

Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał w maju tego roku lidera Samoobrony na rok i cztery miesiące więzienia za znieważenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i dwóch byłych wicepremierów: Leszka Balcerowicza i Janusza Tomaszewskiego.

Lepper odwołał się od tego wyroku. Na 27 listopada Sąd Apelacyjny wyznaczył termin rozprawy odwoławczej. W tym czasie szef Samoobrony zdobył mandat poselski i został wybrany wicemarszałkiem Sejmu. (an)

lepperandrzejsejm
Komentarze (0)