Trwa ładowanie...

Rosną szanse na organizację Światowego Zlotu Skautów w Gdańsku

Rosną szanse na organizację Światowego Zlotu Skautów w Gdańsku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wesprze ZHP w staraniach o prawo organizacji zlotu dla 40 tys. harcerzy z całego świata. Impreza odbywa się raz na cztery lata. Spotkanie jest zaplanowane na 2023 roku.

Rosną szanse na organizację Światowego Zlotu Skautów w GdańskuŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d2yxteu
d2yxteu

- World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi – mówi Wirtualnej Polsce Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

Starania ZHP zdecydowało się wesprzeć Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Grzegorz Schetyna podpisał list intencyjny w tej sprawie. Zlot bowiem oznacza promocję nie tylko Gdańska, czy Pomorza, ale całej Polski. Szacuje się, że każdy zlot generuje wzrost ruchu turystycznego na poziomie 65 tys. gości. Oznacza to, że miasto może odwiedzić dodatkowe 100 tys. turystów.

– W Europie środkowej Jamboree odbyło się tylko raz, przed wybuchem drugiej wojny światowej, bodajże na Węgrzech. Co prawda cztery lata temu gospodarzem była Szwecja, niby niedaleko nas, ale to nie powinno być żadną przeszkodą. Korea Południowa gościła już Jamboree dwadzieścia lat temu. Chcieliby znowu, bo wiedzą, jak wielki jest to impuls dla rozwoju turystyki i jak dobrze wpływa na postrzeganie kraju. Jeszcze do niedawna obawialiśmy się, że swój akces zgłosi Brazylia, która byłaby naprawdę groźnym konkurentem, ale już oficjalnie wiadomo, że Brazylijczycy zrezygnowali – mówi Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Siedzibą zlotu ma być gdańska Wyspa Sobieszewska. Koszty organizacji imprezy wahają się od 120 do 150 mln zł. Są one w 80 proc. pokrywane z opłat uczestników. Każdy kraj ma bowiem prawo do wysłania czterech, 10-osobowych zastępów. Dodatkowo miasto będzie się starać o pozyskanie środków z funduszy europejskich na budowę niezbędnej infrastruktury.

Przed wydarzeniem odbędą się dwie próby. Najpierw w 2018 r. na wyspie odbędzie się ogólnopolski zlot ZHP, w którym będzie uczestniczyć ponad 15 tys. osób. Trzy lata później w tym samym miejscu przewidziana jest „próba generalna” – europejski zlot 18 tys. skautów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2yxteu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yxteu
Więcej tematów