RegionalneTrójmiastoPrzez brak edukacji wzrasta liczba chorych na HIV w Polsce

Przez brak edukacji wzrasta liczba chorych na HIV w Polsce

W Polsce wzrasta liczba osób zakażonych wirusem HIV. Ponad połowa chorych nie wie o tym.
Leczenie zdiagnozowanych przypadków kosztuje każdego roku NFZ 672 mln zł. - Wszystkiemu winny jest brak edukacji - wskazują eksperci.

Przez brak edukacji wzrasta liczba chorych na HIV w Polsce
Źródło zdjęć: © Fotolia
Tomasz Gdaniec

23.11.2015 | aktual.: 28.11.2015 11:55

- Zakażenia podczas transfuzji krwi, które zdarzały się w latach 80. i 90. zostały właściwie wyeliminowane. Dziś krew jest dokładnie sprawdzana, każdy punkt krwiodawstwa wyposażony jest we wrażliwe testy w kierunku HIV. Krew, zresztą, rzadko trafia od razu od dawcy do biorcy; jest przechowywana i powtórnie badana. Problem używających strzykawek narkomanów istnieje, ale już w bardzo małym wymiarze, bo mają za darmo jednorazowe. Ale zakażona matka może podczas porodu zarazić dziecko, także podczas karmienia - mówi Dorota Stępień-Tłuchowska z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jeszcze 20 lat temu funkcjonował mit, że HIV zarażają się głównie osoby uzależnione od narkotyków oraz osoby homoseksualnych. Statystyki Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że od kilkunastu lat wzrasta liczba osób heteroseksualnych, które zapadły na HIV. Przyczyną tego jest podejmowanie kontaktów seksualnych bez prezerwatywy.

Ile osób w Polsce choruje na HIV? Dokładnie nie wiadomo. Według najnowszych danych liczba osób zarażonych wirusem niedoboru odporności, przekroczyła już 19 tys. Każdego roku notuje się tysiąc nowych przypadków. Szacuje się jednak, że rzeczywista liczba osób zakażonych w Polsce może być nawet trzykrotnie wyższa. W Polsce nie prowadzi się obowiązkowych badań kontrolnych.

- Tak zły wynik jest efektem kilku czynników - braku należytej edukacji oraz świadomości zagrożeń. W Polsce funkcjonuje ponad 30 punktów, gdzie można za darmo przeprowadzić test na HIV. Znajdują się głównie w miastach wojewódzkich. Być może jest ich zbyt mało, ale ludzie nawet z nich rzadko korzystają. Dodatkowo HIV jest jedną z ostatnich diagnoz jakie stawiają lekarze w szpitalach - mówi Wirtualnej Polsce ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Jak z HIV walczą władze Gdańska? Każdego roku z miejskiej kasy przeznacza się ponad 54 tys. złotych na profilaktykę. W szkołach i placówkach edukacyjnych prowadzone są warsztaty dla dzieci dotyczące profilaktyki. Uczniowie mają zapewnioną pomoc psychologiczną oraz niezbędne informacje. Cały czas można wykonać darmowy i anonimowy test na obecność wirusa w organizmie w punkcie konsultacyjnym przy ul. Smoluchowskiego 18.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)