Trwa ładowanie...

Po Gdańsku jeździ "świąteczny tramwaj"

Od środy po gdańskich torowiskach jeździ bożonarodzeniowy tramwaj. Podróż przyozdobionym w tysiące lampek pojazdem jest bezpłatna. Zbierane są jedynie datki na fundacje hospicyjne. Tramwaj kursuje na trasie Strzyża Siedlce.

Po Gdańsku jeździ "świąteczny tramwaj"Źródło: ZKM Gdańsk, fot: Kacper Rompca
d16ir19
d16ir19

- Przejazdy będą bezpłatne, jednak każdy z pasażerów będzie mógł drobnymi datkami wesprzeć tych najbardziej potrzebujących. Datki w tramwaju będą zbierać wolontariusze Fundacji Hospicyjnej. Od 10 lat wspiera ona ponad 100 hospicjów w całej Polsce. Fundacja opiekuje się także gdańskim Hospicjum im. ks. E. Dudkiewicza, a jest to jedyne zarówno stacjonarne, jak i domowe hospicjum dla dzieci i dorosłych na Pomorzu. Przez 30 lat pomogło już ponad 25 tys. osób - informuje Alicja Mongird z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

Wieloletnią gdańską tradycją jest pojawianie się w okresach świątecznych, wyjątkowych, uroczyście przyozdobionych tramwajów. Nie inaczej jest w okresie Bożego Narodzenia. Na trasie pomiędzy Strzyżą oraz Siedlcami kursuje od środy staroświecki tramwaj typu „N” przyozdobiony w 150 metrowy sznur lampek choinkowych. Pojazd kursować będzie od 16 do 23 grudnia.

To nie jedyny zabytkowy tramwaj znajdujący się w zajezdniach gdańskiego ZKM. Jednym z najstarszych zachowanych pojazdów jest słynny „Bergman” z 1927 roku. Obecnie wozi głównie turystów oraz pary młode. Tramwaj wykonany przez Gdańską Fabrykę Wagonów służyły miastu przez ponad 40 lat. Dzięki staraniom sympatyków miejskiej komunikacji, pojazd został wyremontowany i ponownie w 2004 roku wrócił do służby.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d16ir19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16ir19
Więcej tematów