RegionalneTrójmiastoPierścień Świętopełka powraca

Pierścień Świętopełka powraca

Pierścień jednego z najwybitniejszych władców Pomorza, księcia Świętopełka Wielkiego, powraca na Pomorze. Będzie można go zobaczyć w gdańskiej Zielonej Bramie.

Powrót pierścienia był możliwy dzięki inicjatywie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i gdańskiego Muzeum Narodowego oraz dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie w chwili obecnej na co dzień znajduje się pierścień. Pierścień powraca na Pomorze po 121 latach od odnalezienia i po 740 latach od śmierci jego właściciela.

Książę Świętopełk Wielki był najstarszym synem księcia Mściwoja I, urodził się przed 1195 r. Był najwybitniejszym z władców Pomorza Gdańskiego. Jako jeden z pierwszych dostrzegł zalążki krzyżackiej potęgi i przeciwstawiał się jej zbrojnie. Zbrojnie wyparł Duńczyków okupujących grody ziemi słupskiej, opanował ziemię sławieńską i wiele innych ziem Pomorza.

Udało mu się doprowadzić do całkowitej niezależności Pomorza Gdańskiego i uzyskania papieskiej protekcji nad swoim państwem. Świętopełk był również twórcą systemu zarządu terytorialnego na Pomorzu Gdańskim oraz prekursorem późniejszej potęgi Gdańska, któremu przyznał prawa miejskie. Doczesne szczątki władcy Pomorzan spoczęły w katedrze oliwskiej w r. 1266.

Pierścień Świętopełka został odnaleziony w 1885 r. w Korzeczniku na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. W 1910 r. znalazcy przekazali go do Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - obecnie oddział Muzeum Narodowego. Historyk Władysław Semkowicz zidentyfikował jego właściciela. Lilia, która widnieje na sygnecie, nazywana także odwróconą kotwicą, to symbol czystości, niewinności, nadziei oraz chwały, majestatu i władzy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)