Jesienią odbędą się największe ćwiczenia polskiej marynarki wojennej
Jest decyzja w sprawie największych manewrów marynarki wojennej. Trwające pięć dni manewry odbędą się w październiku na obszarze od Szczecina po Gdańsk. Poza okrętami z Gdyni i Świnoujścia w manewrach wezmą udział jednostki z 12 Brygady Zmechanizowanej.
- Zależy mi na jak największym stopniu urealnienia procesu szkolenia, dlatego polecam angażować w ćwiczenia różne rodzaje sił zbrojnych, oczekuję kreatywności od podwładnych, a ćwiczenie ma wyzwalać myślenie. Koncepcję zatwierdzam, życzę powodzenia, a po zakończeniu ćwiczenia liczę na daleko idące wnioski, które będzie można wykorzystać podczas przygotowywania kolejnych ćwiczeń – mówi gen. broni Mirosław Różański, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Manewry zostaną zorganizowane na poligonach morskich oraz na lądzie. Dla dowódców 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża będzie to najważniejszy tegoroczny sprawdzian. Koordynacja działań pozwoli na skorzystanie ze wsparcia 12 Dywizji Zmechanizowanej, lotnictwa morskiego oraz taktycznego.
Podczas ćwiczeń w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz środkowego Bałtyku pojawią się łodzie podwodne, okręty rakietowe, korwety oraz jednostki pomocnicze. W manewry zaangażowane zostaną również siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 43 Batalionu Saperów z Rozewia oraz 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Ustki.
Jednym z elementów ćwiczeń będzie strzelanie do nawodnych i podwodnych celów. Załogi statków trenować będą osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza i wody, a także obronę własną przed atakami terrorystycznymi. Prowadzona będzie bezpośrednia osłona przeciwlotnicza, w tym zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika poprzez realne oddziaływanie ogniowe wydzielonych pododdziałów przeciwlotniczych z Ustki.
Druga odsłona manewrów będzie realizowana na obszarze Zatoki Pomorskiej oraz środkowego Bałtyku. Załogi okrętów będą ćwiczyć załadunek, stawianie min morskich oraz ich odszukiwanie. Marynarze wspólnie z pilotami z Brygady Lotnictwa MW przeprowadzą akcje ratownicze, np. będą ewakuować rannego z pokładu ćwiczącego okrętu. Prowadzone będzie również uzupełnianie zapasów, czy budowa przeprawy przez rzekę.
Scenariusz ćwiczeń zakłada, że oprócz zadań specjalistycznych załogi okrętów będą realizowały zadania związane z walką o żywotność okrętu, w tym walkę z pożarem oraz z przebiciem, a także wzajemnie udzielanie pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .