Jarmark św. Dominika 2016
756 lat tradycji, 23 dni świętowania, 21 ulic zajętych terenem jarmarku na łącznej powierzchni 41 tys. m kw., 6 stref handlowych, 1000 kramów, dużo dobrej muzyki – bo ponad 30 fantastycznych koncertów, i ta jedyna, niepowtarzalna atmosfera, która przyciąga do Gdańska tłumy turystów z Polski i z całego świata.
Największy bęben świata
Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy będzie miało miejsce na Długim Targu. To tu przekazany zostanie klucz do bram miasta, tu oko cieszyć będzie barwna parada otwarcia, tu wreszcie jednocześnie sto osób uderzy 756 razy w największy bęben świata. I to będzie znak, że czas na pierwszy jarmarkowy spacer w poszukiwaniu wrażeń i najróżniejszych przedmiotów - tych wymarzonych, i tych, które zachwycić nas mogą całkiem niespodziewanie.
Zapach chleba i czekolady
W strefie produktu regionalnego podniebienia kusić będą tradycyjnie wędzone wędliny, sery, wypieki, przetwory, wina, nalewki i słodycze z Austrii, Litwy, Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii, Macedonii, Gruzji, Turcji i Polski. Tu znajdziemy też przetwory wegańskie, wyroby z koziego mleka, japońskie onigri czy choco kebab z ekskluzywnej, włoskiej czekolady Cremino, ścinany za pomocą specjalnego noża w cienkie wiórki.
W pierwszą niedzielę Jarmarku po Długim Targu nieść się będzie zapach chleba, bo tego dnia swoje stoiska rozłożą piekarze i cukiernicy. Pośród atrakcji Święta Chleba znajdą się koncerty, degustacje i konkursy: na Smakołyk Świętka Chleba i dla publiczności na najlepszy chleb domowego wypieku. Na Targu Węglowym przez pierwszy tydzień Jarmarku do odkrywania konstelacji dobrych miejsc zapraszać będzie województwo kujawsko-pomorskie, tydzień później z okazji 40-lecia partnerstwa miast odbędą się Dni Bremy i będzie to m. in. okazja do obejrzenie spektaklu „Muzykanci z Bremy” czy odwiedzenia specjalnego naukowego pojazdu, wyposażonego w stanowiska do eksperymentowania. W drugi weekend Targiem Rybnym zawładnie „Strefa smaków food trucków”. W tym samym czasie na Długim Targu odbywać się będą aż dwie imprezy: Uczta Neptuna i Wakacyjna Kuchnia z drobiem promujące polskie mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe.
Zdrowo i ekologicznie
Na jarmarku będzie w tym roku wyjątkowo zdrowo i ekologicznie – o zdrowie zadba Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W ramach projektu „Pomorskie dla zdrowia” będzie można skorzystać z darmowych badań profilaktycznych. Ekologicznie, bo na Targu Węglowym działać będzie Eko Dominik – strefa polskiej certyfikowanej żywności ekologicznej, którą będzie można kupić i degustować, a specjalnie przygotowaną kuchnię odwiedzać będą blogerzy portali kulinarnych i wyśmienici kucharze. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę na ekośniadanie na trawie, to można je będzie spożyć w pierwszą sobotę i niedzielę Jarmarku na Placu Kobzdeja.
Dla małych i dużych
Od miejskiego zgiełku będzie można odetchnąć na Placu Kobzdeja – w cieniu altan i w otoczeniu pachnących ziół: słodkiej melisy, orzeźwiającej mięty, aromatycznego tymianku i rozmarynu. Przy okazji dowiemy się co nieco o działaniu ziół i historii Jarmarku. Zielnik Miejski będzie działał przez cały Jarmark na Placu Kobzdeja. Tu będzie też można wziąć udział w „Wodnych Igrzyskach” w Strefie Żywiec Zdrój, zagrać w planszówki, zajrzeć do Krainy Dobrej Książki, czy wybornie się bawić w czasie Bajkowiska, którego motyw przewodni brzmi w tym roku „Bohater na truskawkach”, bo otóż Plac Kobzdeja niegdyś nosił nazwę Targu Truskawkowego.
Grają i śpiewają najlepsi!
Znakiem rozpoznawczym jarmarku jest jego program muzyczny. Nie inaczej będzie w tym roku. W koncercie otwarcia usłyszymy Zakopower z jego charyzmatycznym liderem Sebastianem Karpiel-Bułecką. W kolejne dni na scenie na Targu Węglowym zagrają i zaśpiewają najlepsi: Iza Kowalewska, Mesajah, Shy Albatross - Natalia Przybysz i Raphaele Rogiński w projekcie „Women Blue”, Organek, Jazz Band Ball Orchestra, Piotr Zioła, Łąki Łan, Paula i Karoli i wreszcie na finał zespół Voo Voo z mistrzem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim, który wokalizami w tylko sobie znanym języku, jak nikt inny, potrafi rozruszać publiczność.
Nie mniejszą moc muzycznych przeżyć przyniosą Koncerty pod Gwiazdami, które odbywać się będą w Altanie Melomana, które zakończy – uwaga! – koncert sześciu tenorów. Cykl koncertów w Gospodzie na Targu Węglowym pod nazwą „Tyskie w rozśpiewanym gronie” przygotowała również Kompania Piwowarska. Z aplikacją łatwiej
By lepiej zaplanować czas i łatwiej poruszać się po terenie jarmarku, najlepiej skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Jarmark św. Dominika z informacjami o stoiskach, koncertach, artystach, interaktywną mapą i polecanymi ścieżkami zwiedzania: kulinarną, fotograficzną lub romantyczną.
Gdańsk z nowej perspektywy
Jarmarkowy spacer najlepiej zakończyć w jednej z 36 klimatyzowanych gondoli Koła Widokowego AmberSky, oglądając Gdańsk z niecodziennej perspektywy 50 metrów nad poziomem morza!
Więcej informacji: http://jarmarkdominika.pl/