Trwa ładowanie...

Jak będą wyglądać imprezy sylwestrowe w centrach polskich miast?

Władze jednych miast na sylwestra dla mieszkańców wydadzą miliony, zapraszając na koncerty największe muzyczne gwiazdy. Inni w ogóle nie planują żadnej hucznej imprezy na powitanie 2016 roku. Z kolei Chełm zamiast wspólnego sylwestra proponuje imprezę noworoczną.

Jak będą wyglądać imprezy sylwestrowe w centrach polskich miast?Źródło: Fotolia, fot: DeVIce
d3kkver
d3kkver

Polacy Nowy Rok witają głównie w domu. Z ubiegłorocznych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 59 proc. z nas właśnie tak spędza sylwestrową noc. Kilkanaście proc. wybiera się na tzw. domówkę do znajomych, a tylko 7 proc. żegna mijający rok na balu lub innej biletowanej imprezie.

Nie brakuje też osób, dla których atrakcyjną formą spędzenia sylwestra jest zabawa na otwartej imprezie plenerowej organizowanej przez władze miasta. Często jest to okazja do posłuchania i zobaczenia na żywo największych muzycznych gwiazd. Od lat najatrakcyjniejsze imprezy sylwestrowe tego typu odbywają się dzięki zaangażowaniu stacji telewizyjnych transmitujących wydarzenie na swojej antenie. Nie inaczej będzie w tym roku.

W Krakowie Steczkowska, Chylińska i Maleńczuk

TVN już tradycyjnie współorganizuje sylwestra na Rynku Głównym w Krakowie. Podczas imprezy pod nazwą "FUNtastyczny Sylwester" wystąpią m.in. Agnieszka Chylińska, Natalia Kukulska, Magda Steczkowska, Ania Wyszkoni, Patrycja Markowska, Afromental, Maciej Maleńczuk, Honorata Skarbek, Red Lips oraz artyści, którzy popularność zdobyli w popularnych programach stacji "Mam Talent!" i "X-Factor". Całość poprowadzą Magda Mołek, Marcin Prokopo, Patricia Kazadi i Olivier Janiak. Za choreografię widowiska będzie z kolei odpowiadał Agustin Egurrola i tancerze z grupy VOLT.

Władze miasta spodziewają się, że impreza rozpoczynająca się o godz. 19.45 przyciągnie na rynek nawet 50 tys. osób.

d3kkver

- Sylwester będzie kosztował 5 mln zł, ale miasto przeznaczy na ten cel około 2 mln zł - ; wyjaśniała podczas konferencji prasowej Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Katowice pierwszy raz z Polsatem, a na scenie Bednarek, Kayah i Boney M.

Organizowana przez Polsat Sylwestrowa Moc Przebojów do tej pory odbywała się w Gdyni, ale tym razem postanowiono przenieść imprezę do Katowic, dla których ma to być zwieńczenie obchodów 150-lecia miasta.

Przed Spodkiem na scenie mającej około 500 metrów kwadratowych od godz. 20 wystąpią m.in. Bednarek, Kayah, Bajm, Enej, Urszula, Grzegorz Hyży, Wilki, Golec uOrkiestra, Mesajah i Stefano Terrazzino, a także świętujący 40-lecie istnienia słynny zespół Boney M. Punktualnie o północy Małgorzata Walewska oraz Krzysztof Respondek wykonają wspólnie utwór "Time To Say Goodbye", który w 1997 r. wylansowali Sarah Brightman i Andrea Bocelli.

Imprezę poprowadzą Krzysztof Ibisz, Maciej Dowbor, Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Popielewicz i Maciej Rock oraz członkowie Kabaretu Młodych Panów.

d3kkver

Chociaż większą część kosztów pokryje stacja Polsat, 1,9 mln zł do organizacji władze Katowic dołożą z budżetu miasta.

We Wrocławiu Kate Ryan, Sarsa i Maryla Rodowicz

Telewizja Polska tak jak w latach poprzednich na miejsce swojego sylwestrowego show wybrała Wrocław. Podczas "Sylwestra z Dwójką" na rynku wystąpią głównie młode polskie gwiazdy, które na szczyt popularności dostały się w ciągu kilku ostatnich lat - Sarsa, Margaret, Ewelina Lisowska, Dawid Podsiadło, Natalia Nykiel, Kasia Popowska czy chór Sound'n'Grace.

Oprócz nich na scenie pojawią się też artyści cieszący się uznaniem publiczności już od kilku lat, m.in. Maryla Rodowicz, Hey, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Ira, Varius Manx, Ewa Farna, Kasia Stankiewicz, Rafał Brzozowski, Natalia Przybysz, Natalia Schroeder, Kasia Cerekwicka czy Krzysztof Zalewski.

d3kkver

We Wrocławiu będzie można też posłuchać zagranicznych gwiazd, które jednak lata swojej największej popularności mają już za sobą. Mowa o Kate Ryan oraz zespołach OMD i The Stranglers.

Podobnie jak podczas show TVN, także i TVP2 wykorzystuje sylwestra do promowania gwiazd swoich programów, stąd podczas koncertu wystąpią też finaliści "Voice of Poland": Krzysztof Iwaneczko, Ana Andrzejewska, William Prestigiacomo i Tobiasz Staniszewski. Sam koncert poprowadzą zaś jurorzy tego programu Halina Mlynkowa, Tomasz Kammel i Maciej Musiał wspomagani przez Marcelinę Zawadzką.

Oprócz muzyki na scenie nie zabraknie też śmiechu, o co zadba Ewa Błachnio z kabaretu Limo i Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

d3kkver

Podobnie jak w przypadku Katowic, Wrocław do organizacji imprezy będzie musiał dopłacić około 2 mln zł.

Największy sylwester będzie w Warszawie

Chociaż żadna ze stacji telewizyjnych na miejsce swojego show nie wybrała stolicy, to właśnie Warszawa na sylwestrową zabawę wyda najwięcej, bo aż ponad 3,5 mln zł.

- Całkowity koszt organizacji imprezy wyniesie 4,3 mln zł, z czego wkład sponsorów i partnerów jest na poziomie 700 tys. zł - wyjaśnia Wirtualnej Polsce Katarzyna Adamska, kierownik działu reklamy i promocji Stołecznej Estrady.

d3kkver

Impreza pod hasłem "Sylwester Narodowy" rozpocznie się o godz. 20 na błoniach PGE Stadionu Narodowego. Wystąpią m.in. The Kooks - brytyjski zespół grający indie rock oraz jedna z największych gwiazd muzyki elektronicznej - Paul van Dyk. Jeszcze przed północą publiczność będzie bawić się na koncertach zespołów Lemon, Perfect i Grubsona. Widzów ma zachwycić także 12-minutowy pokaz świetlno-piroteczniczny przewidziany oczywiście na moment rozpoczęcia 2016 r. Podczas ostatniej imprezy Nowy Rok na błoniach Stadionu Narodowego witało 100 tys. osób i zapewne podobnie będzie także tym razem.

Gdzie indziej będzie skromniej albo wcale

Większość innych miast przygotowuje znacznie skromniejsze imprezy plenerowe. "Osierocona" przez Polsat Gdynia nie rezygnuje z zabawy. Na skwerze Kościuszki wystąpią Tymon Tymański, Krzysztof Cugowski wraz z synami i ich zespołem. Przez pozostałą część wieczoru gdynianie będą mogli bawić się przy muzyce granej przez DJ-a. Na imprezę, która rozpocznie się o godz. 20.15 i zakończy pół godziny po północy, władze miasta wydadzą ok. 400 tys. zł.

Od lat równie skromnie Nowy Rok witają poznaniacy. W tym roku impreza sylwestrowa na placu Wolności ma się odbywać pod hasłem "Swingujący Poznań". Na scenie obok 30-osobowego zespołu Jacka Piskorza wystąpią Marysia Sadowska, Kuba Badach, Hania Stach, Kasia K8 Rościńska, Ewa Nawrot i Jarosław Krużołek. Koncert poprzedzą zachęcające do tańca sety DJ-skie. Impreza potrwa od godz. 21 do 2 w nocy i ma kosztować pół miliona złotych.

d3kkver

Są też duże miasta, gdzie nie będzie żadnej imprezy sylwestrowej. Już trzeci raz z rzędu żadnej otwartej zabawy dla mieszkańców nie organizuje np. Łódź.

W Chełmie zamiast sylwestra impreza noworoczna

W minionych dniach głośno było o Chełmie, który rzekomo miał zamiar wyróżnić się na tle całej Polski i sylwestra zorganizować nie 31 grudnia, lecz... 1 stycznia.

- To nieprawda. Jeden z tygodników opublikował taką informację, a inne media ją powtórzyły bez sprawdzania, czy to prawda - zaprzecza w rozmowie z Wirtualną Polską Rolad Kurczewicz, pełnomocnik ds. strategii przedsięwzięć Prezydenta i relacji publicznych. - Nie organizujemy otwartej zabawy sylwestrowej podobnie jak w poprzednich latach, ale ponieważ w tym roku 1 stycznia przypada w piątek, postanowiliśmy zorganizować dla mieszkańców niebiletowaną imprezę noworoczną - dodaje.

Na placu Łuczkowskiego w godzinach od 17 do 20 wystąpią artyści sceny disco-polo: Model MT i Modelinka oraz Yaroo.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3kkver
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kkver
Więcej tematów