Trwa ładowanie...

Gdyńscy radni zmienią nazwy dwóch ulic w mieście

Gdyńscy radni poprawiają literówki. Podczas najbliższej sesji rady miejskiej z map miasta znikną dwie ulice – Kampinowska oraz Ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi. Ich nazwy zostaną poprawione. Osoby tam mieszkające, będą musiały zmienić dokumenty.

Gdyńscy radni zmienią nazwy dwóch ulic w mieścieŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d2dlqkf

Radni miejscy działający w komisji samorządności lokalnej i bezpieczeństwa sprawdzają poprawność nazw gdyńskich ulic. Wyszło już na jaw, że zmienić trzeb będzie co najmniej dwie z nich. Sprawa dotyczy ul. Kampinowskiej w Gdyni-Obłużu oraz ul. Ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi w Małym Kacku.

- Decyzję o zmianie nazwy ulicy za każdym razem podejmuje rada miejska poprzez uchwały. Zmiana pisowni wymusi na mieszkańcach wymianę dokumentów. Od dwóch lat dowody osobiste zmieniane są za darmo – informuje Wirtualną Polskę Sylwia Szumielewicz-Tobiasz z urzędu miejskiego w Gdyni.

Radni zauważyli, że w słowie „Kampinowskiej” jest nadliczbowa litera. Etymologicznie bowiem przymiotnik ten wywodzi się od nazwy wsi Kampinos. W drugiej nazwie zaś, radni chcą dokonać skrótu wyrazu „biskupa” do „bpa”. Podjęcie uchwał w tej sprawie znajduje się w planie najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się 25 marca.

d2dlqkf

- Mieszkam tutaj od kilku lat. Nazwa od początku wydawała mnie się dziwna, niepoprawna. Oczywiście zracjonalizowałam to sobie. Przekonałam siebie samą, że urzędnicy znają się na tym. Teraz będę musiała zmienić dowód – mówi Wirtualnej Polsce jedna z mieszkanek gdyńskiego Obłuża.

Dziś już mało kto pamięta, ale w Gdańsku kilka lat temu było podobne zamieszanie. Sprawa wówczas dotyczyła nazw przystanków tramwajowych. Wówczas wykonawcy tablic informacyjnych nie mogli zdecydować się, czy kasztelan elbląski Jan nazywał się Bażyński, czy może Barzyński. Błędne tabliczki szybko zostały zamienione, a sprawa zakończona.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2dlqkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dlqkf
Więcej tematów