RegionalneTrójmiastoGdański port pobił rekord wielkości przeładunku

Gdański port pobił rekord wielkości przeładunku

Rekordowy rok w gdańskim porcie. Padł kolejny rekord w wielkości przeładunku. Od początku roku przeładowano 32,5 mln ton. - W przyszłym roku możliwe poprawienie tego rekordu - oceniają portowcy.

Gdański port pobił rekord wielkości przeładunku
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Tomasz Gdaniec

- Świetne rezultaty przeładunkowe spółek zlokalizowanych na terenach Portu Gdańsk, dające na ten moment wynik o 13 proc. lepszy od ubiegłorocznego to wypadkowa wielu czynników, w tym przede wszystkim doskonałej operatywności spółek przeładunkowych i projektów inwestycyjnych realizowanych zarówno przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., terminale przeładunkowe, ale także przez Urząd Morski, PKP PLK, gminę, nie wspominając o potężnych inwestycjach infrastrukturalnych o zasięgu krajowym - mówi Wirtualnej Polsce Monika Wszeborowska z Portu Gdańsk.

Największego, 30-procentowego skoku udało się dokonać w obszarze transportu węgla oraz paliw płynnych - ponad 20 proc. Dodatkowo do rekordowego poziomu 4 proc. wzrosła ilość towarów przewożonych drogą morską do Gdańska w ramach tzw. drobnicy. Na pełne podsumowanie roku jest jeszcze zbyt wcześnie. Jednak wszystkie dostępne wskaźniki sugerują, że upływający rok przejdzie do historii jako kolejny, trzeci już z rzędu okres, kiedy Portowi Gdańsk udaje się pobić kolejne rekordy. Co zarząd portu planuje na przyszły rok?

- Jak udało się nam podsumować, do roku 2020 łączna kwota inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., spółek przeładunkowych, Urzędu Morskiego, gminy oraz krajowego zarządcy infrastruktury kolejowej spółki PKP PLK opiewać będzie łącznie na kwotę około 7 mld PLN. To największy program inwestycyjny jaki kiedykolwiek zanotowany został w historii polskiego portu - ocenia Wszeborowska.

Jak zaznacza Wszeborowska do końca przyszłego roku zakończona zostanie m.in. rozbudowa terminalu kontenerowego DCT, oddany zostanie do użytku pierwszy etap budowy terminalu naftowego. W tym roku swoje zdolności przeładunkowe, dzięki budowie nowego stanowiska przeładunkowego zwiększy Baza Paliw Płynnych spółki Naftoport.

Gdański port morski jest jednym z największych bałtyckich portów, Jego powierzchnia obejmuje 3,2 tys. ha lądu. Jego łączna długość nabrzeży wynosi 23,7 km. W północnej części portu mogą być przyjmowane największe statki, jakie pływają po Morzu Bałtyckim.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)