RegionalneTrójmiastoGdańsk. III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Gdańsk. III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

W niedzielę w Gdańsku odbyła się III Krajowa Defilad Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Z okazji uroczystości przeprowadzono rekonstrukcję działań różnych formacji Żołnierzy Wyklętych. W defiladzie wzięło udział około dwa tysiące osób.

Gdańsk. III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych
Źródło zdjęć: © PAP | Roman Jocher

26.02.2017 | aktual.: 26.02.2017 20:13

W całej Polsce odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W wielu miastach przeszły upamiętniające marsze i zorganizowano okolicznościowe biegi. Jednak wydarzenie na największa skalę odbyło się w Gdańsku, gdzie ulicami historycznego centrum przeszło niespełna dwa tysiące osób, z czego ok. 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

II Krajowa Defilad Pamięci Żołnierzy Niezłomnych wyruszyła spod kościoła św. Brygidy. Kolumnę marszu prowadził jadący konno gen. Władysława Andersa., w którego rolę wcielił się jeden z rekonstruktorów wydarzenia. Całemu marszowi towarzyszyła orkiestra Straży Granicznej.

Obraz
© (fot. PAP)

Wśród grup rekonstrukcyjnych znalazły się wśród nich m.in. grupy specjalizujące się w badaniu i odtwarzaniu działań Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Pierwszej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, 5. oraz 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, oddziałów Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy I Brygady Podlaskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Obraz
© (fot. PAP)

Ponadto w organizację marszu zaangażowani byli uczniowie gdańskich szkół oraz kibice Lechii Gdańsk.

W defiladzie jechały także pojazdy związane z polskimi formacjami, w tym amerykański jeep Willys oraz kopia "Szarego Wilka" - transportera opancerzonego użytego w czasie Powstania Warszawskiego.

Obraz
© (fot. PAP)

W paradzie wzięli udział mieszkających na Pomorzu kombatanci, ale także przedstawiciele władz m.in. szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek oraz przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Gościem specjalnym była córka gen. Andersa - minister, pełnomocnik premier ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders.

- Żołnierze Wyklęci to dla mnie specjalni bohaterzy. Mój ojciec tak marzył o tej wolnej Polsce i tak przeżywał to, co się działo tutaj w kraju po wojnie - powiedziała minister na zakończenie I dodał, że liczy, iż w przyszłości organizowanych będzie więcej podobnych skalą przedsięwzięć.

Na zakończenie przemarszu odczytano również list Andrzeja Dudy, w którym prezydent mówił o konieczności upamiętnienia i szacunku dla bohaterów Armii Krajowej.

- Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej - napisał Andrzej Duda.

III Krajową Defiladę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych poprzedziła msza w kościele św. Brygidy. Odprawił ją metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

- Nie można dopuścić do tego, aby w Polsce, zwłaszcza w Polsce współczesnej, nie została odtworzona martyrologia narodu polskiego - mówił metropolita. I dodał - Żołnierze Niezłomni stanowią część tego martyrologium. Ponad osiem i pół tysiąca zginęło w walce, a pięć tysięcy zostało skazanych na karę śmierci, na połowie wykonano wyroki. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w więzieniach i obozach.

Arcybiskup Głódź przypominał, że Żołnierze Niezłomni zostali usunięci ze zbiorowej pamięci i że pozbawiano ich ludzkiej godności oraz honoru żołnierskiego.

Obraz
© (fot. PAP)

Ponadto metropolita gdański w swoim kazaniu odniósł do sztuki "Klątwa" wystawianej w warszawskim Teatrze Powszechnym.

- W teatrze finansowanym przez samorząd warszawski, ma miejsce bluźnierczy spektakl, gorszące widowisko moralnego nihilizmu, pogardy dla chrystusowego krzyża, dla osoby Jana Pawła II, dla naszej chrześcijańskiej wiary - powiedział abp Głódź.

W niedzielę w gdańskim parku im. Reagana odbył się także Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Podobny bieg, połączony z ogniskiem i wspólnym śpiewaniem pieśni żołnierskich odbył się również w Sopocie. Po tym biegu jego uczestnicy przeszli pod pomniki sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz Armii Krajowej, gdzie złożono wieńce i kwiaty. Natomiast w niedzielę wieczorem ulicami Gdyni przejdzie VI Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Gdańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje "Koalicja Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych" powołana w październiku ub.r. W skład "Koalicji" wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Bractwo Świętego Pawła, Bazylika św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja "Tożsamość i Solidarność", Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" i Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK.

Gdańskżołnierze wyklęciżołnierze niezłomni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)