Trwa ładowanie...

Gdańsk chce wyremontować 600 lokali komunalnych. Sopot wynajmie mieszkania w zamian za remont

• Władze Gdańska chcą wyremontować 600 lokali komunalnych
• Na liście oczekujących na lokal komunalnych jest obecnie 2,2 tys. gdańskich rodzin
• W Sopocie mieszkania będą wynajmowane w zamian za remont

Share
Gdańsk chce wyremontować 600 lokali komunalnych. Sopot wynajmie mieszkania w zamian za remontŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d2cb16b

- Poleciłem mojemu zastępcy, Piotrowi Grzelakowi, i dyrekcji Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, by do końca obecnej kadencji samorządu wszystkie pustostany i zdewastowane mieszkania komunalne zostały wyremontowane i przystosowane do zamieszkania - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Samorządowcy mają bardzo ambitne plany. Chcą w ciągu dwóch lat wyremontować prawie 600 lokali. Na taką pomoc liczy ponad 2,2 tys. oczekujących rodzin. Na remonty mieszkań w Gdańsku zarezerwowano w budżecie 38 mln zł. Z czego 21 mln zł zostanie przeznaczone na lokale i budynki w całości należące do miasta. Tam, gdzie miasto jest tylko członkiem wspólnoty mieszkaniowej wydane zostanie 15 mln. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na remont podwórek. Niestety, miasto nie ma co liczyć na pomoc mieszkańców zadłużonych lokali. Szacuje się, że najemcy nieregularnie dokonujący opłat są winni miastu już 172 mln zł.

- Jeśli będziemy mieć podejrzenia, że mienie jest niszczone, będziemy wchodzili z policją lub strażą miejską. Musimy być i będziemy bardziej konsekwentni, bo zbyt drogo kosztuje to wszystkich gdańszczan - podkreśla Ewa Sienkiewicz, zastępca dyrektora GZNK.

d2cb16b

Inną drogę remontu wybrał Sopot. W kurorcie wyznaczono do tej pory osiem mieszkań - cztery samodzielne i tyle samo do podziału. Zostaną one przydzielone osobom oczekującym na własne lokum poza listą kolejności, jeżeli spełnią jeden warunek. Muszą zadeklarować, że wyremontują swój nowy dom we własnym zakresie. Jak podkreślają urzędnicy szczególnie pożądane są małżeństwa lub osoby wychowujące dzieci.

- Zapraszamy głównie młode rodziny do składania ofert, bo głównie pod ich potrzeby przygotowaliśmy ten program, który jest konsekwencją przyjętej polityki miasta. Chcemy pomóc młodym rodzinom, najlepiej z dziećmi, by ułatwić im start. Te 8 mieszkań to początek. W drugim i trzecim kwartale br. wytypujemy i ogłosimy następne mieszkania. W tym roku również rozpoczynamy budowę kolejnych, nowych mieszkań komunalnych – mówi Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2cb16b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cb16b
Więcej tematów