Gdańsk. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej wkrótce przyjmie pacjentów
Z początkiem września pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z nowego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku.
27.08.2021 13:45
Budowa budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku rozpoczęła się 6 lat temu. Właśnie ukończono prace przy budynku A, który jest ostatnim obiektem wchodzącym w skład kompleksu.
Najnowocześniejszy kompleks medyczny w Polsce
Jak zapewniają władze samego UCK połączone budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej i Inwazyjnej tworzą najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny. Stanowi to prawdziwy skok jakościowy, jeśli chodzi o dostępność najnowszych metod leczenia na terenie naszego kraju.
- Nasz szpital i te oddziały zajmują się leczeniem wysokospecjalistycznym, często unikatowym w zakresie całego makroregionu. Jesteśmy nieporównywalnym miejscem, w skali kraju, w którym wszystkie dziedziny, może z wyłączeniem pediatrii, działają w XXI-wiecznej strukturze. Ale i nad tym pracujemy - powiedział dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.
Powstanie inwestycji w Gdańsku
Budowa kompleksu rozpoczęła się 6 lat temu i była podzielona na etapy. W pierwszym etapie wybudowano trzy budynki (segment B, C i D) oraz dwa łączniki do Centrum Medycyny Inwazyjnej, które oddano do użytku w 2018 roku. Teraz przyszedł czas na budynek A, który już na początku września będzie do dyspozycji pacjentów. Docelowo znajdzie się w nim około 300 przeznaczonych dla pacjentów łóżek.
W nowym budynku znajdą się:
- I Klinika Kardiologii;
- II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca;
- Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii;
- Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
- Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
- Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych;
- Klinika Neurologii Dorosłych;
- Klinika Psychiatrii Dorosłych;
- Zakład Radiologii;
- administracja UCK.
Stare budynki będą wyburzone
Po przeniesieniu się jednostek do nowego obiektu na terenie UCK dalej będą prowadzone prace. Jak powiedział Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych. - Wyburzone zostaną budynki nr 7, 8, oraz 25, natomiast pomieszczenia, w których obecnie zlokalizowana jest Klinika Neurologii Dorosłych, zostaną przeznaczone na siedzibę Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - przekazał dyrektor Lendzion.
Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 690 milionów złotych.