RegionalneTrójmiastoGdańsk będzie walczyć z e-papierosami

Gdańsk będzie walczyć z e‑papierosami

Gdańscy radni najprawdopodobniej zabronią używania elektronicznych papierosów w miejskiej komunikacji. Podobny zakaz funkcjonuje od kwietnia w Gdyni. Jednak strażnicy miejscy nie interweniowali w tej sprawie jeszcze ani razu.

Gdańsk będzie walczyć z e-papierosami
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

21.05.2015 | aktual.: 24.05.2015 10:09

- Przyjęcie uchwały zakazującej używania e-papierosów w pojazdach komunikacji miejskiej wpisuje się w kompleksowe działania Miasta Gdańska mające na celu promocję zdrowego trybu życia. Wychodzimy również naprzeciw skargom napływającym od osób korzystających z komunikacji miejskiej. Pasażerowie zwracają uwagę na uciążliwości związane z używaniem papierosów elektronicznych w pojazdach - mówi Wirtualnej Polsce Piotra Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Projekt uchwały w tej sprawie nie wpłynął jeszcze w związku z czym będzie procedowany dopiero w czerwcu. Dzięki przewadze w radzie miejskiej samorządowców z ramienia PO, uchwała najprawdopodobniej zostanie bezproblemowo zaakceptowana. Zarząd Transportu Miejskiego jest spółką komunalną podległą prezydentowi, dlatego dopiero na podstawie jego rozporządzenia nowe prawo wejdzie w życie.

Sprawa wprowadzenia zakazu palenia papierosów w gdańskich autobusach rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas przewodniczący rady miejskiej, Bogdan Oleszek skierował pismo z wnioskiem o zajęcie w tej sprawie stanowisk do Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia oraz Komisji Samorządu i Ładu Publicznego.

- Nie uzależnia, a podczas palenia nie śmierdzi. Taka opcja jest wygodna zarówno dla mnie, jak i innych osób w tramwaju. Dlaczego komuś miała przeszkadzać para wodna? – mówi Wirtualnej Polsce napotkany mężczyzna, który korzysta z e-papierosa w tramwaju.

Zakaz używania elektronicznych papierosów w komunikacji miejskiej wprowadziła w kwietniu tego roku Gdynia. Duża liczba ludzi skarżyła się na palaczy, którzy nie są w stanie wytrzymać kilkunastu minut bez e-papierosa. Po zaciągnięciu się, dymek rozchodził się po pojeździe, a współpasażerowie stawali się biernymi palaczami.

- Jak na razie nie odnotowaliśmy żadnych zgłoszeń w tej sprawie. Jednak każde będzie skrupulatnie weryfikowane, a podejmowane działania będą adekwatne do zdarzeń – mówi Wirtualnej Polsce Danuta Wolk-Karaczewska z gdyńskiej straży miejskiej.

E-papieros składa się z nikotyny oraz pary wodnej. Takie połączenie jest mniej szkodliwe dla palacza oraz jego otoczenia. Kilka ośrodków akademickich prowadzi na ten temat badania, ale nie ich ustalenia nie są jeszcze jednoznaczne. Światowa Organizacja Zdrowia zakazała reklamowania elektronicznego papierosa, ponieważ może być to pierwszy krok na drodze do nałogu.

Działania podejmowane przez pomorskie miasta są efektem uchwały przyjętej przez Metropolitarny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, czyli stowarzyszenie 16 nadmorskich gmin. Samorządy wspólnie zarekomendowały wprowadzenie zakazu używania e-papierosów w komunikacji miejskiej wszystkich członków stowarzyszenia. W Polsce przepisy prawne regulujące używanie elektronicznych papierosów są mniej restrykcyjne, niż w wypadku wyrobów tytoniowych, ale coraz więcej miast wprowadza zakaz ich używania. W warszawskiej komunikacji analogiczny zakaz funkcjonuje już od kilku lat.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)