Gdańscy naukowcy zbudują superpojazd dla marynarki?
• Naukowcy z Politechniki Gdańskiej prowadzą badania nad superpojazdem podwodnym
• Prof. Gerigk: chodzi o zapewnienie maszynie bardzo cichego silnika elektrycznego
• Część konstrukcji weszła już w fazę projektową
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej od kilku lat prowadzą badania nad bezzałogowymi pojazdami pływającymi zarówno pod jak i nad wodą. "Hydro-Sub", bo tak nazywa się projektowana łódź, zostanie wyposażona w w podsystemy kodowanej komunikacji oraz nawigacji powietrznej i podwodnej. Ma posiadać pokładowe źródła zasilania w energię, umożliwiające wykonanie nawet kilkugodzinnych misji, a także pobieranie energii ze stacji podwodnych. Jednym z atrybutów konstrukcji będzie zdolność do unikania wykrycia przez systemy lokalizacyjne.
- "Trudnowykrywalność" to nie tylko zdolność do odbijania i pochłaniania promieniowania radarowego poprzez zastosowanie odpowiedniego kształtu i pokrycia powierzchni zewnętrznej obiektu. Chodzi też o zapewnienie pojazdowi napędu w postaci bardzo cichego silnika elektrycznego, który nie emitowałby hałasu, a konstrukcja nie nagrzewałaby się. Dodatkowo, poruszając się pod wodą, pojazd taki wprowadzałby niewielkie "turbulencje" wody opływającej kadłub, a kolor powierzchni maszyny byłby dostosowany do barwy otaczającej go wody - wyjaśnia prof. Mirosław Gerigk, szef grupy konstrukcyjnej z Politechniki Gdańskiej.
Parametr ten jest bardzo istotny dla marynarki wojennej oraz służb specjalnych. Pozwala bowiem na bezpieczniejszą i sprawniejszą realizację misji. Jak podkreśla biuro prasowe uczelni, niektóre z projektów zespołu są wciąż przedmiotem prac badawczych. Inne weszły już w fazę projektowania wstępnego. Wszystkie stanowią jednak odpowiedź na prognozowany rozwój wielu kluczowych technologii oraz ich zastosowanie zarówno w obronności, jak i w gospodarce.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .