RegionalneTrójmiastoDzięki Biedroniowi wszystkich słupskich uczniów przebadają dentyści. NFZ wprowadził podobne zmiany

Dzięki Biedroniowi wszystkich słupskich uczniów przebadają dentyści. NFZ wprowadził podobne zmiany

Jest szansa, że do szkół wrócą stomatolodzy. Robert Biedroń w lipcu zapowiedział kontrolę uzębienia słupskich uczniów. Jego śladem idzie NFZ, który chce zachęcić dentystów do otwierania szkolnych gabinetów.

Dzięki Biedroniowi wszystkich słupskich uczniów przebadają dentyści. NFZ wprowadził podobne zmiany
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Jrahma
Tomasz Gdaniec

- Zależy nam na tym, aby jak największa liczba dzieci miała dostęp do opieki stomatologicznej w swoich szkołach. Chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków do skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej oraz wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy u dzieci i młodzieży. Liczymy, że dzięki zarządzeniu uda się uruchomić szkolne gabinety szczególnie w tych oddziałach wojewódzkich, w których dostępność do świadczeń stomatologicznych w szkołach jest niewystarczająca - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ.

Nowe rozporządzenie będzie promować placówki, prowadzące praktykę dentystyczną w szkołach. Przyznawane będą za to dodatkowe punkty, co przełoży się na pozycję w rywalizacji o pieniądze z NFZ. Dentystom, obsługującym szkoły, łatwiej będzie wygrać konkurs na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży.

Szkolne gabinety stomatologiczne zaczęły znikać w 2011 roku. Wówczas Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe wymagania dotyczące ich funkcjonowania. M.in. konieczne okazało się, by w każdym z nich znalazł się aparat rtg i toaleta dla pacjentów. Co więcej – NFZ oczekiwał, że gabinety powinny być czynne pięć razy w tygodniu i co najmniej dwa razy do godz. 18.00 oraz przez pięć godzin. Dlatego większość z nich zamknięto. Teraz mają pojawić się ponownie.

- 28 proc. przebadanych dzieci w wieku 5-13 lat ma wypełnienie w zębach stałych. Taki stan rzeczy potwierdza zasadność prowadzenia programów profilaktycznych oraz budowania świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej – mówi Wirtualnej Polsce prof. dr n. med. Bartłomiej Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Ipsos przeprowadził badania, z którego wynika, że 73 proc. uczniów szkół podstawowych ma problemy z próchnicą. Jednocześnie okazuje się, że z 8,6 tys. przebadanych aż 25 proc. szczotkuje zęby tylko raz dziennie, a tylko 54 proc. z nich używa dodatkowych akcesoriów, takich jak płyny do higieny jamy ustnej, nici dentystyczne, czy gumy do żucia bez cukru.

Na Pomorzu przebadano łącznie 1,4 tys. uczniów. Ponad 76 proc. z nich miało objawy próchnicy. Dlatego samorządowcy starają się samodzielnie rozwiązać problem. Robert Biedroń w połowie lipca ogłosił, że bezpłatną kontrolą stomatologiczną objęci zostaną wszyscy słupscy uczniowie. Badanie przeprowadzą wolontariusze z warszawskiej fundacji „Wiewiórka Julia”. Urzędnicy będą musieli zapewnić członkom fundacji wyłącznie nocleg. Jego szacunkowy koszt to 15 tys. zł.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (221)