PublicystykaBadanie: rząd PiS bardziej niż władze Gdańska winny kłótni o Westerplatte

Badanie: rząd PiS bardziej niż władze Gdańska winny kłótni o Westerplatte

Badanie: rząd PiS bardziej niż władze Gdańska winny kłótni o Westerplatte
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Martyna Niecko
Kamil Sikora
25.07.2019 17:40, aktualizacja: 25.07.2019 21:48

Spór o tereny Westerplatte zmierza do finału. Prezydent Andrzej Duda zapewne wkrótce podpisze ustawę oddającą je pod zarząd państwa. Zdaniem 35 proc. badanych ten spór zaszkodzi pamięci historycznej i znaczeniu tego miejsca.

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość postanowiło odebrać władzom Gdańska nadzór nad historycznymi terenami Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Przez parlament przeprowadzono ustawę, która teraz czeka na podpis prezydenta. Trudno oczekiwać, by Andrzej Duda postąpił wbrew woli swojego obozu politycznego.

O to, jak Polacy widzą ten spór, spytaliśmy w ostatnim badaniu na panelu Ariadna. O konflikcie słyszało 55 proc. respondentów. Zdaniem 46 proc. z nich rację mają władze Gdańska, które chcą zachowania status quo. Według 24 proc. badanych to rząd PiS ma rację chcąc odebrać samorządowi nadzór nad terenami Westerplatte.

Obraz
© Wirtualna Polska | Ariadna

Za szkodliwy dla znaczenia tego miejsca i pamięci o wydarzeniach z września 1939 r. cały spór uznaje 35 proc. badanych. Według 23 proc. polityczna kłótnia nie wpłynie na pamięć o historii Westerplatte, a zdaniem 16 proc. badanych ta dyskusja i jej efekty pomogą historycznym terenom.

Obraz
© Wirtualna Polska | Ariadna

Tylko 15 proc. wyborców PiS uważa, że spór jest szkodliwy. Za to wśród wyborców PO takie zdanie podziela 65 proc. badanych. 26 proc. wyborców PiS, a 14 proc. wyborców PO ocenia, że ta dyskusja pozostanie bez wpływu na pamięć historyczną. Co ciekawe, tylko 30 proc. wyborców PiS ocenia, że działania PiS pomogą Westerplatte. Wśród wyborców PO ten odsetek to 12 proc.

Zobacz także: Donald Trump przyjdzie do Warszawy. Wicepremier zabiera głos ws. zaproszenia Putina

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 19 – 22 lipca 2019 roku.

Źródło artykułu:WP Opinie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także